• Mermerciler San.Sit. 1.Cad. Konyalılar İş Merkezi No.1 Kat.3
  • info@erhantransfer.com.tr

Transfer Etiket

Transfer etiket, “etiketsiz etiketler” olarak da bilinir. İşletmeler markalarını bir dokuma etiketin büyük kısmı olmadan tanıtmak istediklerinde bu yöntemi kullanır.

Isı Transferi Etiketleri

Kumaşla gerilirler, dokunulduğunda yumuşaktırlar ve cildi kaşındırmazlar. Transfer baskı etiket veya ısı transferi, görüntüyü giysinin kendisine kopyalamak için basılı bir görüntünün alınması ve görüntünün doğrudan giysiye sabitlenmesi yöntemidir. Tipik olarak, bu teknoloji tişörtleri özelleştirmek için ve son zamanlarda “etiketsiz” etiketlerin uygulanması için kullanılmıştır. Isı transfer etiket süreci tasarımın basılı yüzeyin alt katmanlarına gömülmesini sağladığından, tasarım giysinin ömrü boyunca dayanmaktadır.

Bu teknolojinin benzersiz satış özelliği “Artık Çizik Etiket Yok” olmuştur, teknika transfer etiket seçeneğinin teknik avantajları da vardır! Örneğin, sporla ilgili giysilerde – ağırlıktaki her azalmanın performans iyileştirmesine eşit olduğu yerlerde. Tipik olarak bu etiketler, iç giyim, tişört ve mayo gibi doğrudan cilt teması olan otomotiv ürünlerinde ve giyim / giysilerde kullanmanızı öneririz.

Isı Transfer Baskı Nasıl Çalışır

Termal transfer etiket; özel transfer kağıdına veya sentetik filme basıldığını bilmekteyiz. Bu alt tabaka, salım tabakası olarak bilinen özel bir kaplamaya sahiptir. Bu, görüntünün giysiye aktarılmasına yardımcı olur. Görüntü, kaplama ile bir tarafa ters olarak yazıldığından daha göze hitap eden şekilde görünmektedir.

Termal transfer etiket çeşitleri arasında Serigrafi, Flekso, Dijital veya bazen bu sistemlerden ikisinin bir kombinasyonu bulunur.  Basılan görüntü, giysiye, kontrollü bir sıcaklıkta, belirli bir basınç altında ve kesin bir zamanda bir ısı presi aracılığıyla uygulanır. Isı presleri, örnek bir istiridye kabuğu tasarımı olabilir veya bir üretim hattında yarı otomatik olabilir.

Tekstil alt-tabakası pres üzerine serilir ve daha sonra baskılı transfer etiket veya film, kumaşla temas halinde olan mürekkepli taraf ile üstüne yerleştirildiğini bilmekteyiz. 

Transfer kağıdı transfer etiket makinası tarafından daha sonra sıyrılır (bazı türler soğuyana kadar bırakılmalıdır; diğerleri hala sıcakken çıkarılmalıdır) mürekkepli tasarım kalıcı olarak giysinin liflerine aktarılır. Üretilen ısı transferleri yüksek kaliteli, güvenilirdir ve manuel olarak üretilen ekipmanlara kıyasla atık üretiminde azalma sağlar. Teknolojimiz, kişisel gereksinimlerinize göre özelleştirilebilir ve etiketsiz etiketler uygulamanız gereken tekstiller için uyarlanabildiğini bilmekteyiz.

Transfer Etiketleri Nerelerde Kullanılır

Sıcak transfer etiket, çok ince kumaşlarda kullanılabildiğini veya iç çamaşır ve tişörtlerde rahatsız edici etiketler yerine kullanılabildiğini bilmekteyiz. Marka, beden, kumaş karışımları, yıkama talimatları, üretici, ve ülke doğrudan kumaşa aktarıldığını bilmekteyiz.

Yıkamaya dayanıklı mürekkepler, serigrafi ve flekso baskı sistemleri kullanılarak ısı transferi üretilerek, desenler kağıtlara basılarak ve etiketlere bazı özel kimyasallar eklenerek yapıldığını bilmekteyiz. 

Tekstilde Transfer Etiket

Mikrofiber kumaşlar antimigrasyona ihtiyaç duyar; aksi halde kumaş üzerindeki ölü mürekkepler yüzeye çıkmaya çalışır ve bu görseller kötü görünür. Firmalar müşterilere hassasiyet gösterilmesini ister. Bu sebeple transfer etiket seçerken kalite önemlidir. Su iticiliği olan kumaşlarda ısı transfer etiket yapılamamaktadır. Bu tür etiketler için serigrafi daha iyi olabilir. 

Termal transfer etiketleri üretimde oldukça maliyetlidir. Transfer etiket oldukça yaygın bir işlemdir ve özellikle tekstil sektörünün vazgeçilmez uygulamasıdır. 

Isı Transferi Etiketleri

Bir transfer etiket, ısı, basınç ve / veya yapıştırıcı kullanılarak bir taşıyıcıdan (transfer kağıdı veya folyo) bir nesneye aktarılan özel bir dekorasyon türüdür. Taşıyıcı, baskı işlemine ve dekore edilecek ürünün tipine özgü bir ayırma katmanını tutar. Isı transfer etiketleri tipik olarak kalemler, mıknatıslar, kalem tutucular, sabunluklar veya plastik kova, kovalar ve kartuşlar gibi endüstriyel ürünler gibi her türlü promosyon ürününü süslemek için kullanılır. Çeşitli şekil ve formlara uygulanabilir ve çok ince oldukları için marka sahipleri daha özel “etiketsiz” bir görünüm elde edersiniz.

Geleneksel ısı transfer etiket, direkt ofset veya direkt serigrafi kullanılarak üretildiğini bilmekteyiz. Bununla birlikte, bu yöntemler, tam renkli grafikler üretme yetenekleri açısından sınırlıdır. Geleneksel yöntemlerin diğer dezavantajları arasında düşük görüntü kalitesi, baskı öncesi maliyet ve süre ve esneklik eksikliği yer alır.

Transfer Etiketlerin Faydaları

Dijital etiket transfer kağıdı baskı teknolojisini ısı transferi uygulama süreçleriyle birleştirildiğini bilmekteyiz. Avantajlar arasında plakalara veya ızgaralara gerek kalmadan anında kullanılabilirlik; isteğe bağlı kişiselleştirme ile kısa ila orta ölçekli işler; ve yüksek çözünürlük, geniş renk yelpazesi ve opak beyaz astarlar. Dijital tonerler ayrıca ekran veya gravür mürekkeplerinin uçucu çözücülerini kullanmadıkları için çevresel faydalar da sunar. Dijital ısı transfer etiket, geleneksel dekorasyon süreçlerine alternatif bir çözüm sunuyor. Daha yüksek kalite, dayanıklı dekorasyon ve daha geniş sürüm oluşturma yetenekleri için marka sahiplerinin artan talebini karşılayın. Maksimum raf çekiciliği sağlamak için çeşitli plastiklerden yapılmış kapların yüksek etkili grafikler ve net, keskin metinlerle dekore edilmesine izin verir. Elek veya plaka hazırlama ihtiyacını ortadan kaldırarak makine kurulum sürelerini önemli ölçüde azaltır. Büyük miktarlarda veya tam zamanında çalışmalarda üretilebilir, bu da müşteriye üretim süreçleri için en üst düzeyde esneklik sağlamaktadır.

Transfer etiket fiyatları, kaldırılamayacağı veya değiştirilemeyeceği için sahteciliği önleme adına fayda sağlar. Boya ve vernik, gıda ve evcil hayvan yemi için kaplar ve kovalar dahil olmak üzere ambalaj endüstrisindeki geniş bir uygulama yelpazesine hitap eder.

Direkt Termal Baskı

Bu baskı yönteminde genellikle şeritsiz baskı yaptıkları için, doğrudan termal yazıcılar basitlikleriyle dikkat çekmekte pek tercih edilmemektedir. Direkt termal transfer etiket yazıcılarda mürekkep, toner veya şerit bulunmamaktadır böylece maliyetleri düşük diyebiliriz. Termal transfer etiketten bağımsız olarak başka etiket çeşitleri de mevcuttur. Bunlardan biri de soğuk transfer etiket olarak tanımlanmaktadır.

Transfer etiket ısı, ışık veya fazla nemli ortamda bulunursa, etiketin malzemesi kararacağından üzerindeki barkod numarası ya da metni okunmaz duruma gelir.  Bu sebepten dolayı, transfer etiketiniz uzun ömürlü kullanılsın istiyorsanız doğrudan termal baskı kullanmamanızı öneririz.  Direkt termal transfer etiket uygulamasında; üzerlerindeki barkodların okunabilirliği, kullanım koşullarına bağlı olarak büyük ölçüde değişiklik gösterecektir. Teknoloji, nakliye etiketleri, hasta ve ziyaretçi kimliği, makbuzlar ve bilet basımı dahil olmak üzere birçok yaygın barkod yazdırma uygulaması için yeterli kullanım ömrü vardır bu sebeple de uzun ömürlüdür. Termal etiketler her sektörün göz bebeği haline gelmiş, oldukça uzun yıllar da yerini koruyacaktır.