• Mermerciler San.Sit. 1.Cad. Konyalılar İş Merkezi No.1 Kat.3
  • info@erhantransfer.com.tr

Transfer Baskı Etiket

Transfer baskı etiket; doğrudan termal malzemelerle benzer şekilde çalışır.  Üzerinde şeritten etikete aktarılan mürekkebi kabul eden bir cila (normalde mat) vardır.

Direkt Termal Etiketler

Transfer baskı etiket uygulamasında etiketleri termal olarak yazdırmanın iki yöntemi vardır; direkt termal ve termal transfer. Bu iki yöntem aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Doğrudan termal malzemeler, ısıyla etkinleştirilen bir kağıda veya sentetik tabana uygulanan kimyasal bir katmana sahiptir. Etiket doğrudan bir termal yazıcıyla basıldığında, yazıcı üzerindeki küçük elemanlar ısınır ve kimyasal katmanın parçalarını etkinleştirerek gerekli görüntüyü oluşturur. Doğrudan termal malzemeler, değişken bilgileri boş veya önceden basılmış etiketlere yazdırmanıza olanak tanır.

Doğrudan transfer baskı, etiket uygulandıktan sonra etiketin yüksek ısıya veya neme maruz kalmadığını varsayarsak; perakende, lojistik ve diğer endüstriler için iyi bir seçim olaran bilinmektedir. Direkt termal transfer baskı etiket uygulamalarında kullanılan sentetikler, etiketlerin nakliye sırasında yüksek seviyede neme ve kaba işlemeye maruz kaldığı soğutulmuş ve dondurulmuş gıda sektörlerinde karton ve perakende ambalaj etiketlemesi için iyi bir seçim olarak anlatılmaktadır.

Termal Transfer Etiketleri

Bu tip etiketler, transfer baskı presi veya ev tipi ütü kullanılarak doğrudan giysinize uygulandığını bilmekteyiz.

Transfer baskı etiketler, yazıcı kafası noktasında etiketin üstüne bir şerit katının yerleştirildiği bir termal transfer yazıcısı aracılığıyla yazdırılır. Baskıyı uygulayan kafa bölümünün elemanları ısıtılır ve şerit üzerindeki mürekkebin etikete aktarılmasını sağlar. Termal transfer baskı kağıdı, doğrudan ısının uygun olmadığı veya şeridin baskı kalitesinin tercih edildiği yerlerde iyi bir seçimdir. Termal transfer sentetik etiketler, dış mekan etiketleme ve yüksek seviyede nem veya sürtünmenin beklendiği alanlarda kullanılacaksa oldukça iyi bir seçim diyebiliriz.

Isı Transferi Etiketleri

Bu tip etiketler, transfer baskı presi ikinci el veya ev tipi ütü kullanılarak doğrudan giysinize uygulandığını bilmekteyiz. Kumaşla gerilirler, dokunulduğunda yumuşaktırlar ve cildi kaşındırmazlar.

Transfer baskı etiket, görüntüyü giysinin kendisine kopyalamak için basılı bir görüntünün alınması ve görüntünün doğrudan giysiye sabitlenmesi yöntemidir. Isı transfer süreci tasarımın basılı yüzeyin alt katmanlarına gömülmesini sağladığından, tasarım giysinin ömrü boyunca dayanır. Bu teknolojinin benzersiz satış özelliği “Artık Çizik Etiket Yok” olmuştur, ancak teknik avantajları da vardır. Örneğin, sporla ilgili giysilerde – ağırlıktaki her azalmanın performans iyileştirmesine eşit olduğu yerlerde. Tipik olarak bu transfer baskı etiket, iç giyim, tişört ve mayo gibi doğrudan cilt teması olan otomotiv ürünlerinde ve giyim / giysilerde kullanıldığını bilmekteyiz.

Isı Transfer Baskı Nasıl Uygulanır

Transfer baskı etiket uygulamasında; tasarım resmi, özel transfer kağıdına veya sentetik filme basılır. Bu alt tabaka, salım tabakası olarak bilinen özel bir kaplamaya sahiptir. Bu, görüntünün giysiye aktarılmasına yardımcı olur. Görüntü, kaplama ile bir tarafa ters olarak yazdırılır. Baskı yöntemleri arasında Serigrafi, Flekso, Dijital veya bazen bu sistemlerden ikisinin bir kombinasyonu bulunur. 

Transfer baskı etiketi makinası yardımıyla basılan görüntü, giysiye, kontrollü bir sıcaklıkta, belirli bir basınç altında ve kesin bir zamanda bir ısı presi aracılığıyla uygulanır. Isı presleri, örnek bir istiridye kabuğu tasarımı olabilir veya bir üretim hattında yarı otomatik olabilir.

Tekstil alt-tabakası pres üzerine serilir ve daha sonra baskılı transfer kağıdı veya film, kumaşla temas halinde olan mürekkepli taraf ile üstüne yerleştirilir. Transfer baskı makinası yardımıyla tüm süreç böylece sonlanmaktadır.

Termal Transfer Baskı Ve Direkt Termal Baskı

Transfer baskı yazıcısı kullanımında genel olarak barkod etiketleri üretmek için harikadır, çünkü barkod tarayıcıların verileri başarılı bir şekilde yakalaması için gerekli olan mükemmel kenar tanımına sahip yüksek kaliteli görüntüler oluştururlar.  Termal transfer baskı etiketi çeşitleri, maksimum okunabilirlik ve taranabilirlik için net, yüksek çözünürlüklü metin, grafik ve barkod baskı kalitesi sağlar.

Termal transfer baskı, uzun ömürlü görüntü kararlılığı sağlar. Termal transfer, neredeyse hiç israf olmadan toplu veya tek etiket baskısına olanak tanır. Transfer baskı fiyatları ise seçeceğiniz yönteme ve uygulama tipine göre değişiklik gösterecektir. Uzun vadeli bakım maliyetleri nokta vuruşlu, mürekkep püskürtmeli ve lazer baskıya göre düşüktür.

Termal transfer baskı kağıdı toptan alındığında işletmeler kar zarar dengesinde karın çok yükseldiğini görecektir. Lazer yazıcılara kıyasla daha güvenilir olan bu baskı yöntemi, aynı zamanda venli çalışma ortamı da yaratır. Peki, transfer baskı nedir sorusunu yeterince açıkladığımıza göre dijital ve ofset transfer baskı arasındaki fark nedir? 

Etiket Baskı Yöntemleri: Direct Thermal Vs. Termal Transfer Karşılaştırma

Transfer baskı etiket uygulamasında baskı performansının en yüksek seviyeye ulaşması için ve etiketlerin dayanıklılığını sağlamak için etiket malzemesini ve baskı boyasını dikkatlice eşleştirilmelisiniz. Kullanıcılar, doğru ortam-şerit kombinasyonunun yanı sıra özel yapışkanları seçerek, aşırı sıcaklıklara, ultraviyole maruziyetine, kimyasallara, sterilizasyona ve daha fazlasına dayanacak arşiv kalitesinde etiketler oluşturabilirler. Termal transfer baskı yapan yerler doğrudan termal etiketler satın alırken, alıcılar, genellikle satın alma fiyatına yansıyan çeşitli malzeme sınıflarının mevcut olduğunun farkında olmalıdır. Daha ucuz malzemeler yazıcı kafasında daha aşındırıcıdır ve çok fazla kağıt tozu oluşturur. Termal transfer etiketleri seçerken birçok çeşitle karşılaşmanız olağan. Termal transfer etiket çeşitleri ise şunlardır;

  • Laboratuvar etiketleri olarak
  • Envanter tanımlama etiketleri olarak
  • Endüstriyel ve kimyasal etiketler olarak
  • Depo raf etiketleri olarak

Bu termal transfer baskı nasıl yapılır ve nerelerde kullanılır gibi birçok sorunun cevabı ise bu yazıda.

Etiket Baskı Süreçleri

Transfer baskı etiket işlemini en kolay şekilde şöyle tanımlayalım; bir kağıt yüzeyinin her iki tarafını düşünüp bu her iki tarafında aynı baskı ile süslendiğini ve silindir yardımıyla ezildiğini düşünebilirsiniz. İşte bu işlem bu şekilde uygulanmaktadır. Son dönemlerde özellikle tekstil sektörü başta olmak üzere bu yöntemden faydalanarak ürünlerini süslemiş diğer sektörler için de örnek oluşturmuştur. Ayrıca otomotiv sektörü uzun yıllardır arabaların jantları veya kaportalarını bu tarz süslemelerle giydirmektedir. 

Yukarıda belirtildiği gibi, transfer baskı etiket geniş bir ürün yelpazesi için kullanılabilir. Bunlar arasında gazete, kitap, katalog, banknot, serigrafi baskılı transfer vb. Üretimi bulunabilir. Daha genel olarak, birkaç farklı konu ele alınabilir: karton, kağıt, plastik, metal vb.