• Mermerciler San.Sit. 1.Cad. Konyalılar İş Merkezi No.1 Kat.3
  • info@erhantransfer.com.tr

Ahşap Transfer Baskı Malzemeleri

Ahşap transfer baskı malzemeleri, günümüzde sıklıkla kullanılmaya başlayan, özellikle hediyelik ürünler için oldukça uygun görülen baskıların yapılması için kullanılan malzemelerdir. Transfer baskının ne olduğu, nasıl yapıldığı, hangi alanlarda kullanıldığı gibi bilgilerin yanı sıra, teknik anlamda da bazı bilgilere genel hatları ile ulaşabileceğiniz yazımızda, bu konuda bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

Ahşap transfer baskı malzemeleri, ahşap ürün kullanılarak aktarım yapılacak objeye uygun malzemelerin bütünüdür. Bu anlamda malzemelerin, ahşap ürün için uygun olması, sürecin başarısı için önemli bir rol oynamaktadır. Süblimasyon olarak bilinen teknik ile yapılan baskı yöntemi, süblimasyon baskı olarak da ifade edilmektedir.

Transfer Baskı Nedir 

Transfer baskı, süblimasyon tekniği ile istediğiniz görselin istediğiniz yüzeye uygulanması olarak özetlenebilmektedir. Cam, tekstil, ahşap gibi birçok yüzeyde kullanılan süblimasyon baskı, özellikle son yıllarda oldukça ilgi görmüş ve bu ilgi de kullanım alanını fazlası ile genişletmiştir. Bu çerçevede değerlendirebileceğimiz transfer baskı ile ilgili detayları, ilgili yazımızda bulabilirsiniz.

Transfer baskı, uygulanacak yüzeyin ne olduğuna bağlı olarak malzemelerin seçilmesini gerektirmektedir. Transfer baskı makinesi, transfer baskı malzemesi buna uygun şekilde seçilerek, kullanılmalıdır. Dijital baskı ile arasındaki en büyük farkın, süblimasyon baskıda ısı kullanılarak uygulama yapılması gösterilebilmektedir. Ahşap transfer baskı malzemeleri şeklinde arama yaparak; daha detaylı bilgilere ulaşabilir, bu bilgileri listelenen diğer sonuçlar ve görseller ile destekleyebilirsiniz.

Transfer Baskı Ne İşe Yarar

Transfer baskı olarak adlandırılan teknik; hediyelik eşyalar başta olmak üzere birçok kullanım alanına sahiptir. Sizin için özel  olan resimler, yazılar gibi birçok görseli, transfer baskı yöntemi ile istediğiniz objeye aktarılabilmektedir. Transfer baskı presi gibi gereçlere ihtiyaç duyulan baskı sürecinde, uygun gereçler doğru şekilde kullanıldığında, oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Ahşap transfer baskı malzemeleri, bu anlamda oldukça sık kullanılan ve tercih edilen ahşap baskılar için gerekli olan malzemelerdir. Birçok ahşap yüzeye aktarılan her türlü görsel, bu noktada sıklıkla tercih edilmektedir. 

Ahşap Transfer Baskı Nasıl Yapılır

Süblimasyon baskı; katı halde olan maddenin ısının da etkisi ile direkt gaz haline geçmesi olarak ifade edilebilmektedir. Süblimasyon baskı boyaları, çok küçük bir şekilde özel olarak tasarlanmış mürekkeplerin içinde bulunmaktadır. Püskürtme özelliği olan bir makine yardımı ile baskı işlemi gerçekleşmektedir. Transfer baskı nedir ve nasıl yapılır gibi sorular da bu noktada cevap bulmaktadır.

Transfer baskının kullanım alanının genişliği, son yıllarda oldukça popüler hale gelmesi ve fazlası ile tercih edilmesi, bu anlamda transfer baskı ile ilgili arayışları da arttırmıştır. Isı kullanılarak yapılması ve her yüzey için farklı ısı seviyelerine ihtiyaç duyması gibi unsurlar, baskının teknik özelliklerinden bazıları olarak sayılabilmektedir. Ahşap transfer baskı malzemeleri, ahşap yüzeye uygulanacak baskı için gerekli olan malzemeleri ifade etmektedir. Bu detaylar, baskı sürecinde oldukça önemli noktalardır.

Transfer Baskı Kağıdı Nedir 

Transfer baskı kağıdı, balmumu ve pigment içeren hatta bu maddeler ile kaplı dememizin daha doğru olacağı, oldukça ince bir baskı kağıdı olarak açıklanabilmektedir. Özel olarak yapılmış mürekkeplerin içindeki süblimasyon boyaları olarak adlandırılan boyalar, püskürtme özelliğine sahip yazıcı yardımı ile söz konusu transfer kağıdına aktarılmaktadır. Malzemeyi edinmek için transfer baskı kağıdı toptan ifadesinden yararlanabilir, bulunabilirlik açısından da kolaylık sağlayan malzemelere kolayca erişim sağlayabilirsiniz.

Püskürtme özelliği bulunan yazıcının, transfer kağıdına görselin aktarılması şeklinde izlenecek yolda, transfer baskı kağıdından da uygulama yapılacak ürüne işlenmesi şeklinde gerçekleştirilmektedir. Ahşap ürün ile örnek verecek olursak; ahşap ürüne aktarılacak baskı, ahşap transfer baskı malzemeleri aracılığı ile başarılı bir şekilde yapılmaktadır. 200 derece ısı sayesinde gaz haline getirilen görsel, istenen ürüne bu şekilde aktarılmaktadır.

Ahşap Transfer Baskı Malzemeleri Nerelerden Alınır

Transfer baskı fiyatları yanında baskı malzemelerinin nerelerden alınacağı da transfer baskı konusunda önemli sorulardan biri olarak ifade edilebilmektedir. Transfer baskı malzemeleri; yapı marketler başta olmak üzere, online alışveriş sitelerinden de kolaylıkla temin edilebilmektedir.

Ahşap transfer baskı malzemeleri dahil, her türlü transfer baskı malzemelerini bulabileceğiniz yapı marketler, genel anlamda zaman harcanması gerektiren bir alım yöntemi olduğundan, günümüzde çoğunlukla, güvenilir online alışveriş siteleri tercih edilmektedir.

Transfer Baskı İle Diğer Baskı Yöntemleri Arasındaki Farklar 

Transfer baskı, son yıllarda hızla yaygınlaşması sonucunda kullanım alanlarının da genişlemesiyle birlikte, fazlasıyla tercih edilir hale gelmiş ve diğer baskı yöntemleri arasındaki farkları da merak edilmeye başlamıştır. Yöntemi kullanmadan önce bilgi sahibi olmak, bu süreçte daha doğru adımlar atılmasına olanak sağlamaktadır. Transfer baskı yapan yerler araştırmasından önce bu farkları öğrenerek, sizin için daha uygun olan seçeneğe karar verme sürecinizi hızlandırabilir, transfer baskı ile yaptırabileceklerinizi öğrenebilirsiniz.

Ahşap transfer baskı malzemeleri, sadece ahşap yüzey için özel olan malzemeleri kapsamaktadır. Cam, tekstil gibi ürünler için ayrı malzemeler edinilmesi gerekmektedir. Süblimasyon yöntemini, diğer baskı yöntemlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri ısı kullanılması olarak açıklanabilmektedir. Bunun dışında, transfer baskı yönteminde, polyester içerikli ürünler kullanılması da, söz konusu baskı yöntemini diğerlerinden ayırmaktadır.

Ahşap Transfer Baskı Ne İçin Kullanılır  

Ahşap transfer baskı; hediyelik eşyalar dahil, birçok alanda birçok sektör için oldukça fazla kullanılmaktadır. Tekstil sektöründe birçok alanda kullanılmasının yanı sıra, ahşap ürünlerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Ahşap transfer baskı malzemeleri yardımı ile uygulanan ahşap transfer baskılar, fazlası ile tercih edilmektedir.

Transfer baskı aşamasında kullanılan gereçler, birçok şekilde edinilebilmektedir. Sıfır gereçler alabileceğiniz gibi, ikinci el alma şansınız da bulunmaktadır. Örneğin; transfer baskı sürecinde ihtiyaç duyulan pres makinesine, transfer baskı presi ikinci el olarak erişilebilir ve bu sayede tasarruf sağlanabilmektedir.

Transfer Baskı Makinesi Özellikleri

Transfer baskı makinesi olarak adlandırılan cihaz; püskürtme özelliğine sahip, süblimasyon işlemine uygun yazıcı olarak açıklanabilmektedir. Söz konusu boyaları püskürtme yöntemi sayesinde uygulayan transfer baskı yazıcısı, baskı işleminde ihtiyaç duyulan ilk gereç olarak söylenebilmektedir. Transfer baskı makinesi olarak kullanılacak yazıcının, transfer baskı işlemine uygun olması şarttır. Aksi halde, süreç başarısız olmaktadır.

Transfer kağıdına aktarılan içeriğin, ürüne uyacak şekilde kesilmesi ve ısı kullanan bu makine aracılığı ile yapılması gerekmektedir. Bu noktada, mürekkebin aktarılan ürünün içine işlemesi hedeflenmektedir. Ahşap transfer baskı malzemeleri şeklinde arama yaparak ulaşabileceğiniz yazımızda, transfer baskı ile ilgili bilgilere erişerek, sorularınıza cevap bulabilir, fikirlerinizi bu çerçevede şekillendirebilirsiniz.