• Mermerciler San.Sit. 1.Cad. Konyalılar İş Merkezi No.1 Kat.3
  • info@erhantransfer.com.tr

Kumaşa Transfer Baskı

Kumaş transfer baskı, son derece önemli hizmetlerden bir tanesidir. Kıyafet hazırlamada önemli ve gerekli detaylardan bir tanesi olarak görülmektedir. 

Kumaş Transfer Baskı Önemi 

Bir çok malzemede süsleyici bir materyal olarak güzel resim ve fotoğraflar baskı halinde kullanılır.  Bu baskılar birçok anlamda güzellik katıyor olmasının yanında belirli mesajlar ve anlamlar içeren simgeler de olabilirler. Birçok yapının üzerine baskı yapılabilecek olsa da baskın üzerinde en güzel durduğu malzemelerden birisi de kumaştır. Çünkü baskının zaten en çok kullanıldığı alanda kumaştır. Göz aşinalığı da sayılabilir. Bu baskı çeşidine kumaş transfer baskı denir. Bununla beraber bir neden aranacak olursa temelde kullandığımız malzemelerin birçoğu günlük hayatımızın sadece bir kısmında yer alırken kumaş üzerimize giydiğimiz her türlü kıyafettir. 

Kumaşların üzerine yapılan baskılar bazen sadece mesaj içerikli logolar ve ya resimler olabilirler. Bunlar kimi zaman sosyal içerikli mesajlar kimi zaman espritüel bakış açıları ya da bazı sıfat bildiren kelimeler olabilir. Bu durum finansal  üreticiyi ek bir gelir sağlayacak bir düzeye ulaştırır çünkü ürün ilgi çektiği kadar müşteri elde eder. Bu baskı işleminin esasında temel amacı budur Bu yüzden de oldukça önem taşır. Kumaşa transfer baskı, önemli katkılarıyla kullanıcılara sunulmaktadır. 

Transfer Baskı Nedir?

Kumaşa transfer baskı özel bir kağıt ya da saf ve gerdirilmiş ipek kumaş üzerine boya rengi ya da renkleri karıştırılmak suretiyle hedeflenen bir başka malzeme üzerine ısı veya basınç sistemi ile transfer edilme işlemidir. Böylelikle artık üst kısımda kalan boyalar üzerinde bulunan kağıdın ya da ipek kumaşın resmi veya logosu alt tabakadaki malzemeye transfer olmuş olur ve transfer baskı gerçekleşmiş olur. Kısacası transfer baskı nedir gibi bir soruyla karşılaşılırsa cevap olarak özel bir kağıt üzerinde bulunan boyanın diğer basım işleminin gerçekleşeceği metallerin üzerine ısı ve basınç ile basılması geçirilmesi yöntemidir denebilir.

Transfer Baskı Çeşitleri

Aslında birçok kumaşa transfer baskı çeşidi bulunmaktadır. Fakat bunların en popüler 3 tanesi kumaşa baskı da daha fazla kullanılmaktadır. Bu transfer baskı çeşitleri serigrafi baskı yöntemi, ofset baskı yöntemi  topi baskı  yöntemidir. Serigrafi baskı çeşidi genel itibariyle 1 veya 3 renk arası de senden yine özel bir kağıda uygulanması ve ısı ve basınç yöntemi ile bilhassa tekstil ürünlerinin üzerinde uygulanan bir tekniktir. Ofset baskı ise yine transfer baskı kağıdı ile yapılan baskıdır kağıt ve kağıt benzeri materyal üzerine baskı yapılmasını sağlar. 

Günümüzde kitap, dergi, gazete, broşür ve kartvizit gibi ürünlerin basımında en çok tercih edilen baskı sistemidir. Tipo baskı yöntemi ise yüksek baskı demektir uzun ve zahmetli bir baskı süreci gerektirir. Kumaşa transfer baskı yapılacak yer yüksekte baskı ile alakalı olmayan yerler ise aşağıda kalır çünkü baskı da 2 silindir bulunur bu şekilde işlem istenildiği gibi gerçekleştirilebilir. Ek olarak boya süblimasyonu veya dispers baskının, tekstil baskı dünyasında en çok tercih edilen işlem olduğu genel olarak kabul edilmektedir. Polyester üzerine boya süblimasyonuyla dispers baskının iki yolu bulunmaktadır. 

Farklı Malzemelerle Basım İşlemi 

Doğrudan malzeme üzerine baskı veya kağıt üzerine basıp sonradan aktarma. Aktarma baskı, kumaş üzerine kişiselleştirilmiş görüntü veya desenler basarken iyi sonuçlar vermektedir. Yüksek kaliteli baskıya ihtiyaç duyanlar genellikle kağıttan aktarma yöntemi kullanılmaktadır. Dijital transfer baskı yöntemi, uygun bir kağıt üzerine basılmış uçucu dispers boyarmaddenin, kağıt ile materyalin birbirlerine teması halinde 180 – 220 °C arasında değişen sıcaklıklarda ve baskı altında tutulmasıyla kumaşa geçmesi olarak tanımlanmaktadır.

Transfer Baskı Araçları

Transfer baskı kullanımında birçok malzeme kullanır. Bunlardan ilki kumaş transfer baskı makinesi olmaktadır. Bu makine bütün  kumaşa transfer baskı işleminin ana hattını oluşturur. Bundan öte transfer baskı malzemesi olarak gösterilebilen en gerekli şeylerden birisi transfer baskı kağıdı ve  transfer baskı yazıcısı  olmaktadır. Transfer baskı kağıdı, sistemin doğru şekilde çalışmasını. 

Transfer baskı kağıdı  birçok kırtasiyecinin yanı sıra el sanatları dükkanları ve hatta bazı süpermarketlerden satın alınabilen özel bir baskı için uygun kağıttır. Transfer baskı kağıdı toptan alınabilir. Transfer kağıdına yazdırmak için standart bir ev tipi yazıcı kullanabilirsiniz, ardından standart bir ev tipi buharlı ütü kullanarak seçtiğiniz kumaş üzerine baskı yapabilirsiniz. Bu, daha büyük serilerde profesyonelce ölçeklenebilir ve yapılabilir ancak kumaşınız üzerinde parlak bir film veya yüzey dokusu bırakacaktır. 

Biden fazla yıkamayla çatlayıp soyulabildiği ve genellikle solduğu için kalıcı bir kumaş baskı yöntemi işlemidir. Transfer baskı yazıcısı dijital ortamda sosyal bilemem baskıyı el ile tutulur hale getirmek işlemidir. Transfer baskı presi ise içerisinde bulunan ısı yardımıyla gaz haline getirerek alt tabaka boyayı geçirmesi ve baskıyı oluşturmasıdır.

Transfer Baskı Fiyatları

Piyasaya sürülmüş her ürünün büyük ya da küçük bir gideri vardır. Bu giderler çeşitli şekillerde değişiklik gösterebilir. İşçilik, işçi sayısı , malzeme kalitesi ve dahası. Bu yüzden transfer baskı makina fiyatları değişiklikler göstermektedir. Yine de küçük bir çizelge göstermek mümkündür. Buna göre transfer baskı  fiyatları ortalama olarak 3861 TL civarındadır. 

4 Nisan 2021 verilerine göre kayıt altına alınmış en ucuz görülen transfer baskı makinesi fiyatı 751 TL olarak görülürken en yüksek transfer baskı makine fiyatı ise 17895 TL gibi bir rakam göstermiştir. Bu ve bunun gibi makineler ve transfer baskı presi ikinci el olarak da alınabilir. Transfer baskı artık hayatımızın her alanında var olduğu için hemen her yerde baskı yapan yerler mevcuttur. Özellikle tekstil firmalarının görmek mümkündür. Transfer baskı makinesi, kullanım kolaylığı sağlayan önemli bir araçtır. 

Transfer Baskı Sistemlerinde Önemli Hususlar 

Transfer baskı hızlı sonuç veren bir yöntemdir. Kumaşa transfer baskı yöntemiyle istenen bir desen çok kısa zamanda basılıp kumaşın kirliliğine sebep olmaması, israf ve kirliliği azaltması gibi özellikleri sayesinde çevreye ve doğaya zarar vermez. Transfer baskının kullanım alanları da oldukça fazladır. Kumaşa transfer baskı her türlü kadın ve erek giyiminden, iç çamaşırına, çoraplara ve plaj kıyafetlerine kadar sayısız tekstil ürününde kullanılabilir.  Bu da finansal gelire katkı sağlar. 

Kumaşa transfer baskı geniş kullanım alanları da sunmaktadır. Dispersiyon boyalar süblime özelliği gösteren tek boyar madde sınıfı olması özelliğinden dolayı transfer baskıyla kullanılabilen tek boyar madde grubudur. Transfer baskıda kullanılan dispersiyon boyalar; polyester, asetat, triasetat, akrilik, poliamid (naylon) gibi liflerin renklendirilmesinde kullanılır. Bu sebepler bütünün de transfer baskı seçimi hem doğa için faydalı hemde zaman açısından daha iyi bir yöntemdir. Tercih edilerek hayat koşullarında bir çok yönden kar edilmiş olur.