• Mermerciler San.Sit. 1.Cad. Konyalılar İş Merkezi No.1 Kat.3
  • info@erhantransfer.com.tr

Kumaş Transfer Baskı

Kumaş transfer baskı, gelişmiş sistemleriyle birlikte kıyafet hazırlama ve en sondaki şekil eklemeden kullanılan önemli ve gerekli işlemler olarak bilinmektedir. 

Transfer Baskı Uygulaması İşlem Basamakları 

Baskı denilince ilk olarak akla kumaş gelir. Çünkü en çok kullanıldığı alan bu alandır. Hatta baskılı ürünler yani baskılı kumaşlar tüm toplum tarafından önceliklidir. Bununla birlikte bazı baskılar özel anlamlar işaret eder ya da özel bir durumu temsil eder. Bunlar simgesel logolardır genelde. Bu ve benzeri durumlar ise yine tercihler arasında ön plana çıkmasında büyük rol oynar. Kumaş transfer baskı  alanında en popüler transfer baskı tekniğidir. Çok fazla renk, resim ve fotoğraf kullanılmaktadır. Kumaş üzerine kullanılan popüler transfer baskı tekniği  olan bu baskı görüntüyü kumaş üzerine basarak yapılır. 

Transfer Nasıl Yapılır?

Kumaş transfer baskı özel bir kağıt üzerinde bulunan boyanın diğer basım işleminin gerçekleştirileceği materyalin üzerine ısı ve basınç ile basılması ile geçirilmesi yöntemidir. Farklı teknik ve yöntemleri de vardır. Bunların en popüleri süblimasyon baskı tekniğidir. Bu işlemde kağıt üzerinde uygulanan desen tekstil porselen gibi polyester ve polyester kaplanmış metal yerlere ısı ve basınç ile aktarılması ile oluşan bir  tekniktir. Bu teknikte ısı ve basınç yardımı ile özel bir mürekkep buharlaştırılarak diğer materyalin üzerine direkt işlenmiş olur  ve bu işlemde genelde kullanılan hedef materyal beyazdır. Serigrafi de ise genel itibariyle 1 veya 3 renk arası de senden yine özel bir kağıda uygulanması ve ısı ve basınç yöntemi ile bilhassa tekstil ürünlerinin üzerinde uygulanan bir tekniktir. 

Ofset baskı ise yine transfer baskı kağıdı üzerine yapılan çok renkli fotoğrafların önce matbaada basılması sonra serigrafi tekniği ile özel toz yapıştırmanın uygulanması şeklinde yine ısı ve basınç yöntemi ile uygulanan bir transfer baskı yöntemidir. Transfer baskı kağıdı pamuklu kumaşlara baskı yapımında kullanılan kağıttır hem transfer mürekkepleri hem de normal yazıcı mürekkepleri ile uyum gösterecek bir yapıdadır. Fakat normal mürekkep yazıcısı ile daha güzel sonuçlar vermektedir. Bu sebepten dolayı normal mürekkep yazıcılarında daha sık kullanılır ve daha olumlu sonuçlar alınır.

Kumaş Transfer Baskı Makinesi

Transfer baskı makinesi kağıt üzerinde ofset ve dijital baskı ile uygulanan polyester kaplanmış materyale ısı ve basınç ile aktarma tekniğini kullanmaya olanak sağlayan makinedir. Baskı işleminin yapıldığı bölgeye göre kumaş transfer baskı makinesi sayıca daha fazla olabilir. Özellikle seri üretimin yapıldığı bölgelerde bu durum daha göz önündedir.

Transfer baskı makine, işlemlerdeki kalitenin daha iyi olması adına kaliteli olmalıdır. Alınan makinanın alımından önce dikkatli olması gerekir. Hatta kullanımında da yine dikkatli olunması gerekir. Bu tarz makineler genelde ithal ürünler oldukları için tamirleri o kadar da kolay olmaz. Bu tarz makinelerdeki bozukluklar genelde yapılan baskıda taşmalar ya da eksilmeler şeklinde görülebilir. Bunun dışında teknik arızalar makinenin çalışmaması gibi durumlarda görülebilir.

Transfer Baskıda Kullanılan Bazı Materyaller

Kumaş transfer baskı hem model hem de dijital ortamda gerçekleştirilebilen bir yöntemdir. Bu yüzden eğer transfer baskı malzemesi olarak gösterilmesi gereken bir şey varsa bu öncelikle bilgisayardır. Dijital baskılarda kullanılan temel malzemedir. Bu sayede baskılar dijital ortamda gerçekleştirilerek el değmeden istenilen kıvama gelmiş olan logo ve resimler tasarlanır. Bu işlem manuel baskı sisteminden daha rahat bir işlemdir.

Kumaş transfer baskı, işlemlerinde kullanılan araçlar ile boya ve boya malzemeleri ile haşır neşir olmak zorunda kalınmaz. Çünkü bu durum işlemi oldukça zor bir hale getirir. Bu sebeple sadece bu durumdan muaf etmesi dahi dijital baskı açısından oldukça avantaj içeren bir durumdur. Tabii bilgisayar üzerinde dijital ortamda tasarlanmış olan resim veya logo şekilleri dijital ortamdan sıyrılıp elle tutulur hale gelmek zorundadır. İşte bunu sağlayacak olan malzeme ise yazıcıdır. Bu malzemeye transfer baskı yazıcısı denilmektedir. Bu malzeme sayesinde artık dijital ortamda tasarladığımız her resim belirli bir işlem sonucunda bu yazıcıdan çıkarılmış olur. 

Transfer Baskı İşlemlerinde Önemli Noktalar

Genel itibariyle A4 ve A3 şeklinde grup gösterilir. Daha standart ve kabul edilesi modeller A4 ile çıkarılırken ebatları daha büyük olan modeller ise A3 yazıcısı ile çıkarılır. Kısacası transfer baskı yazıcısı transfer baskıdaki süblimasyon yazıcı ile yapılan transfer kağıdına baskıyı transfer baskı presi içerisindeki ısı yardımıyla gaz haline getirerek alt tabakaya geçirmesi ve baskıyı oluşturmasıdır. Bir diğer malzeme süblimasyon kağıtları, boya ile uyumlu olmasını sağlayan transfer baskı kağıdı olmaktadır. Kumaş transfer baskı, bu özel kağıt üzerine uygulanan boyanın diğer basılacak materyalin üzerine ısı ve basınç ile uygulanmasıdır.

Transfer baskı kağıdı toptan alınabilir genellikle hep 100 adetten oluşur. Transfer baskı presi olarak adlandırdığımız malzeme ise baskı yapılacak kolye, ayna, ahşap, saat gibi yüzeyler için basınç ve ısıyı yüzey üzerinde eşit miktarda dağılmasını sağlayan malzemedir . Belki de bu tüm işlemler içinde temel işi üstlenen malzemeler. Malzeme üzerindeki en ufak bir bozukluk işlemin başarısız ve kabul edilemez hatalar içeren bir baskı olmasına neden olur. Bu yüzden bu malzemenin bakımına ayrıca özen gösterilmelidir.

Transfer Baskı Fiyatları

Transfer baskı fiyatları, genel ortalamalarıyla oldukça uygunlardır. Özellikle uygulama sırasında kullanılan yöntemler fiyat tarifelerinin belirlenmesinde en önemli etkenlerden bir tanesidir. Transfer baskı makinesi kullanım oranlarındaki artış, fiyatlandırma seçeneklerini de etkilemektedir. Bu tür cihazlardaki diğer olanaklar, fiyatlandırma da avantajlar sağlarlar. Transfer baskı presi ikinci el avantajları, farklı yollarla ürünlere ulaşılmasını destekler. 

Transfer Baskı Yapan Yerler

Kumaş transfer baskı yapımı, oldukça zorlu bir süreçtir. Baskının birçok farklı kullanım alanı vardır. Kullandığımız günlük bir su şişesinden, içinde kahve içtiğimiz bir bardak kupasına kadar, yazı yazdığımız bir kalemden tutun üzerimize giydiğimiz bir tişörte kadar, elimizdeki herhangi bir kitaptan çeşitli motiflere kadar, hatta kullandığımız telefonların kılıflarına kadar hemen hemen bütün malzemelerimiz de bir baskı işlemi mutlaka vardır Bu en basit baskı işlemi düz bir boya şeklinde bile olabilir. Bu yüzden transfer baskı yapan yerler sayıca oldukça fazladır. 

Ülkemizde sadece bu işlem için var olan fabrikalar, sanayiler, küçük şirketler, bireysel odacıklar bulunmaktadır Hatta bu işlemi kendi çapında kendi malzemeleri ile çeşitli boya ve aparatlar kullanılarak yapan bireysel kişilerde vardır. Bu kişileri özellikle de sosyal medyada görebilmek mümkündür. Kumaş transfer baskı seri üretiminde profesyonellik istese bile bireysel eğlence ya da aktivite amaçlı yapılan transfer baskı işlemi profesyonellik gerektirmez. Bu yüzden bu birey transfer baskıcılar yaptıkları işlemlerde çok ciddi ve çok büyük bir eleştiri de  almazlar.