• Mermerciler San.Sit. 1.Cad. Konyalılar İş Merkezi No.1 Kat.3
  • info@erhantransfer.com.tr

Ofset Transfer Baskı

Ofset transfer baskı, günümüzde sıkça tercih edilen baskı yöntemidir. Giyim sektöründen teknoloji sektörüne, herkesin kullanabileceği bir yöntemdir. Dayanıklı bir yöntemdir.

Ofset Baskı Nedir?

Ofset transfer baskı, esnekliği ve uyarlanabilirliği ile tanınır. Günümüzde en yaygın kullanılan doğrudan baskı tekniğidir. Profesyoneller tarafından sevilen bu teknik su – yağ itme prensibine dayanmaktadır. Geniş bir ürün yelpazesi sunmasıyla birlikte  ofset transfer baskı işleminin iki ana süreci vardır: geleneksel “ıslak” baskı işlemi ve “susuz” baskı işlemi.

Ofset olarak adlandırılmasının sebebi; mürekkebin doğrudan kağıda aktarılmamasından kaynaklanır. Ofset transfer baskı makinası kurulduktan sonra çok verimli çalıştığından toptan siparişler için oldukça iyi seçimdir ve doğru renk üretimi ve canlı, temiz, profesyonel görünümlü baskı sağlar.

Geleneksel Ofset Baskı

Tarihsel olarak, bu süreç litografiden gelir. Baskı işlemi su – yağ itme prensibine dayanmaktadır; Başka bir deyişle, su ve yağ karışamaz: nemlendirici çözelti ile yağlı mürekkep arasında bir emülsiyon oluşturur.

Bu şekilde adım adım ofset transfer baskı gerçekleşir:

Adım 1 – Plakayı hazırlama: Baskı dosyası, transfer baskı presi işlemine yönelik olarak plakaların doğrudan yapılmasına izin veren bir çevre birimi ile metal bir plaka üzerine oyulmaktadır.

Adım 2 – Kağıdın yerleştirilmesi: Ardından, kağıt makineye yerleştirilir, bu da kağıdın sıkışmış olup olmadığını veya her seferinde tek bir sayfanın gönderilip gönderilmediğini hava püskürtmeyle kontrol eder.

Transfer baskı nasıl yapılır sorusu için adımları aşağıda açıklıyoruz.

Ofset Transfer Baskı Nasıl Yapılır

Ofset transfer baskı nasıl yapılır sorusunun cevabını aşağıdaki gibi anlatalım;

Adım 1: Nemlendirme: Plaka ilk makineye girer. Plaka daha sonra tüm plakayı ıslatan nemlendirme silindirleri ile temas halindedir.

Adım 2 – Mürekkebin uygulanması: Mürekkep silindirleri daha sonra mürekkebi koyup plakaya yayın.

Adım 3 – Baskı Kağıt: Ters görüntüyü kağıdın üzerine aşamalı olarak yerleştirmek için battaniye ile baskı silindiri arasında hareket eder.

Plaka ve kağıt sonraki baskıda yeni bir renk için devam eder. Tüm baskılardan geçtikten sonra, geriye sadece bir kurutma adımı kalır. Böylece transfer baskı işlemi tamamlanmış olacaktır.

Susuz ofset transfer baskı, geleneksel ofset baskı ile aynı prensipleri kullanır, tek büyük fark su kullanmamasıdır! Nemlendirme sistemi yoktur ve plakanın mürekkeplenmesini önlemek için su silikonla değiştirilmektedir.

Ofset Transfer Baskı Niye Kullanlır

Yukarıda belirtildiği gibi, ofset tansfer baskı geniş bir ürün yelpazesi için kullanılması uygundur. Bunlar arasında gazete, kitap, katalog, banknot, serigrafi baskılı transfer vb. Üretimi bulunabilir. Daha genel olarak, birkaç farklı konu ele alınabilir: karton, kağıt, plastik, metal vb.

Transfer baskı yazıcısı veya makinası olduktan sonra ise bu süreç oldukça zahmetsiz ve çevre dostu olacak.

Peki, transfer baskı nedir sorusunu yeterince açıkladığımıza göre dijital ve ofset transfer baskı arasındaki fark nedir? 

Dijital Baskı Nedir?

Ofset transfer baskı ve dijital baskıişlemini kıyaslayacak olursak bunu şu şekilde açıklayalım; dijital baskı, plakaları ofsetin yaptığı gibi kullanmaz, bunun yerine toner (lazer yazıcılarda olduğu gibi) veya sıvı mürekkep kullanan daha büyük yazıcılar gibi seçenekleri kullanır. Miktar azaldıkça dijital baskı kullanımı tercih edilmeye başlar; 20 tebrik kartı veya 100 el ilanı düşünün, söz konusu bu miktarlarda siparişlerde dijital baskı uygundur. Ayrıca ofset transfer baskı presi ikinci el bulunabilirken ve maliyeti uygunken dijital baskı daha pahalıdır.

Ofset transfer baskı, harika görünümlü baskı projeleri üretmenin harika ve uygun bir yolu olsa da, birçok işletme veya kişi az miktarda baskı seçeneğini değerlendirmek istemektedir. Bu nedenle de dijital baskı seçeneği sıkça tercih sebebidir.

Ofset Baskının Avantajları

Ofset transfer baskı işleminin başlıca avantajları şunlardır:

  • Süreci başlatmak kolaydır.
  • Ürünlerin ve miktarların üretimi için uyarlanabilirlik ve esneklik kazandırır.
  • Maliyetler diğer baskı işlemlerine kıyasla düşüktür.
  • Kurutma hızlıdır.
  • Mürekkep iyi dengelenmiştir ve baskı fotoğraf kalitesine sahiptir.

Transfer baskı kağıdı kaliteli seçildikten sonraki aşama oldukça kolay ve maliyetsizdir.

Transfer baskı kağıdı toptan alındığında maliyeti de oldukça uyguna gelmektedir. Ofset transfer baskı, baskı miktarlarında yüksek kaliteli baskılar üretmek için en ucuz yöntemdir; vidalı tuşlar ile çeşme silindiri üzerindeki mürekkep miktarını ayarlama yeteneğine sahip olduğundan dijital baskıya nazaran daha makul bir seçenektir.

Ofset Transfer Baskının Dezavantajları

Ofset transfer baskı işleminin avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunur ve şöyledir;

  • Sarf malzemesi maliyeti: Mürekkepler ve plakalar sık ​​sık değiştirilmelidir.
  • Bakım: boşlukları ve hataları önlemek için makinelerde önemli ve düzenli kontrollere ihtiyaç vardır.
  • Yerleştirme sırasında olası kağıt kaybı

Bu dezavantajları mümkün olduğunca aza indirmek için ofset transfer baskı kağıdı seçiminin kaliteli yapılması gereklidir. Yine de karşılaşabileceğimiz bu durumlar avantajlarının yanında pek de önemli sayılmayabilir.

Baskı İşleminin Çeşitli Varyasyonları

Oftset transfer baskı işleminin, bir kağıt yaprağının her iki tarafının, değişik renkler kullanılarak iki örtü silindiri ile aynı anda basıldığı bir baskı yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Bu iki silindirin aralarından, bir yüzüne baskı yapacak şekilde bir yaprak kağıt geçirilir. Battaniyeden battaniyeye ya da kağıttan kağıda baskılar aynı zamanda yüzeylerin her iki yüzüne de baskı yaptıkları için mükemmelleştirme veya çift yönlü baskı olarak da tanımlanır ve bu isimlerle de inceleyebilirsiniz.  Kullanılan iki silindir de aynı miktarda baskı uyguladığı için ayrıca bir baskı silindiri yoktur çünkü zıt örtü silindirleri baskı üretimi sırasında birbirlerine baskı silindiri görevi görür. Ayrıca baskı esnasında renk başına iki plaka silindiri bulunmalıdır böylece her renk istenilen sonuca daha yakın olmaktadır. Ofset transfer baskı yapan yerler, oldukça yaygındır. Transfer baskı fiyatları da işleme, makinaya ve ürüne göre değişmektedir.