• Mermerciler San.Sit. 1.Cad. Konyalılar İş Merkezi No.1 Kat.3
  • info@erhantransfer.com.tr

Ofset Transfer Baskı Nedir

Ofset transfer baskı nedir sorusunu son yıllarda oldukça popüler hale gelen dijital baskı türlerinden olan ofset baskının, özellikle fazla sayıda ürün baskısı konusunda ekonomik olduğu cevabını verebiliriz. Bir baskı tekniği olan ofset baskı; İngilizce off-set kelimelerinden gelen ve yazımızda değineceğimiz kalıpların süreci ile alakalı bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır.

Transfer baskı kağıdı, sublimasyon baskı tekniğinde olduğu gibi ofset transfer baskı tekniğinde de transfer baskı malzemeleri arasında sayılmaktadır. Ofset sistemi, genel anlamda taş baskı gibi bir sisteme benzemektedir. Ancak, kalıp üstünde olan yükseklik farkından yararlanmamaktadır. Kalıbın yüzeyi düz olmaktadır. Ofset transfer baskı kağıdı ile baskı yapılmaktadır. Ofset sistemi ile alakalı genel hatları ile bilgilere, ilgili yazımızda ulaşabilirsiniz.

Ofset Transfer Baskı Nasıl Yapılır 

Ofset transfer baskı, seçilen kalıbın üzerine fotografik adı verilen yöntemler ile aktarılmaktadır. Baskının yapılacağı ve yapılmayacağı alanlar arasında var olacak fark, kimyasal yol ile elde edilmektedir. Klişe yüzeyinde ise yükseklik farkının meydana getirilmemesi amaçlanmaktadır. Tabaka ofset baskı yapan makinelerin her ünitesinde kalıp silindiri ve basınç silindiri, blanket, su tatbik sistemleri ve mürekkep bulunmaktadır.

Ofset transfer baskının tekniği, sublimasyon baskı tekniği ile aynıdır. Ofset transfer baskı nedir ve nasıl yapılır gibi araştırmalar, ilgili yazımız dahil her türlü kaynağa ulaşmanızı sağlamaktadır. Bu kaynakları, objektif değerlendirme sürecinden geçirerek, doğru bilgilere erişim sağlayabilirsiniz. Ofset transfer baskı nasıl yapılır ifadesine değindiğimiz detaylar sayesinde bu şekilde cevap verebiliriz.

Ofset Transfer Baskı Kalıp Hazırlama Aşaması 

Ofset transfer baskı tekniği için kalıp hazırlama aşamasında eskiden kullanılan aydınger ve film tekniklerinin yerini bilgisayar aracılığı ile kalıba pozlandırma tekniği almıştır. Ofset transfer baskı sistemlerinde suyun boş olan alanlarda tutulduğu ifade edilebilir. Söz konusu bölgeler üstünde suyu tutmaya yarayan mikro gözenekler bulunmaktadır. Mürekkebin olduğu alanlar ise oldukça düzdür ve bu alanda suyun tutunması gibi bir durum söz konusu değildir.

Ofset transfer baskı tekniği için kalıp hazırlama aşamasının mantığı; baskının yapılacağı alanların görüntüsünün, söz konusu kalıp üstüne aktarılması şeklindedir. Ofset transfer baskı nedir sorusu yanında, kalıp hazırlama aşaması, silindir türleri gibi konular da öğrenildiğinde, doğru adımlar daha net atılabilmektedir.

Ofset Baskı Sistemi Silindir Türleri 

Ofset baskı sisteminde üç tür silindir bulunmaktadır. Bunlar; blanket, baskı ve kalıp silindiri olarak sıralanabilmektedir. Kalıp kazanın üstünde kalıp bulunmaktadır. Kalıbın döndükçe nemlendirme merdaneleri ve mürekkep ile temas etmesi amaçlanmaktadır. Kalıbın üzerindeki görüntü düz olmaktadır. Ofset transfer baskı nedir araştırmasına ışık tutmak için kalıp ve silindir gibi ofset transfer baskı sürecinin adımlarının bilinmesi fazlası ile fayda sağlamaktadır. 

Blanket merdanesinin üstünde kauçuk bulunmaktadır. Esnek bir kauçuğa sahiptir. Baskı ise kalıbın baskı materyaline teması ile değil, kauçuğun söz konusu baskı materyaline teması ile sağlanmaktadır. Kauçuğun üzerindeki görüntü ters olmaktadır. Baskı materyali, baskı kazanları ile blanketin arasından geçerek, baskının gerçekleşmesini sağlamaktadır. Transfer baskı yapan yerler ile iletişime geçerek, kararınızı bu yönde netleştirebilirsiniz.

Ofset Baskı Sistemi Hangi Ürünlerde Kullanılmaktadır

Ofset baskı tekniği, ekonomik olması sebebi ile çok fazla sayıda baskı yapılması gereken ürünlerin baskılarının gerçekleştirilmesi yönünde kullanılmaktadır. Transfer baskı fiyatları şeklinde arama yaparak, fiyatlar hakkında bilgi edinebilir ve fiyat karşılaştırmaları yapma şansı yakalayabilirsiniz. Ofset baskı ürünleri, ekonomik oluşu kadar başarılı işler çıkarmasından dolayı da tercih edilmektedir.

Transfer baskı yazıcısı ve basım yapılacak ürüne göre değişen farklı araçlar, baskı uygulamasında oldukça önemlidir. Çok sayıda basılması gereken kitaplar, dergiler gazeteler, broşürler, kartvizitler ve faturaların basımında kullanıldığı gibi, karton ambalaj basımında da kullanılmaktadır. Tişört, bayrak gibi adedi yüksek baskı tekniği uygulanan üretimlerde, yazımızda değindiğimiz gibi ekonomik oluşu bakımından, transfer işleminin çıktı alma yerine, ofset transfer baskıyla fazla sayıda üretim gerçekleştirilmektedir. Ofset transfer baskı nedir ve neden tercih edilir sorusu, bu anlamda ekonomik olmasının ön plana çıkmasının yanı sıra, kaliteli baskıya sahip olma avantajının da eklenmesi ile cevap bulmaktadır.

Ofset Baskı Sisteminin Çeşitleri Nelerdir 

Ofset transfer baskı nedir ve çeşitleri nelerdir sorularına cevap verecek olursak; ofset baskının, genel anlamda 2 tür baskı çeşidine ayrıldığını söyleyebiliriz. Bunlar; web ofset baskı tekniği ve tabaka ofset baskı tekniğidir. Tabaka ofset baskı tekniği; tabaka şeklinde olan kağıtların kullanıldığı bir ofset baskı tekniğidir. En çok kartvizit gibi ufak baskılara uygun olduğundan, tabaka ofset baskı tekniği tercih edilmektedir. 

Dergi ve gazeteler için oldukça uygun görülen web ofset baskı tekniği; bobin veyahut rulo kağıtların ya da bobinlerin kullanıldığı bir baskı tekniğidir. Transfer baskı kağıtlarının edinilmesini gerektiren ofset baskı malzemeleri kapsamında, transfer baskı kağıdı toptan olarak ulaşabilir, bu sayede uygun fiyatlara erişebilirsiniz.

Ofset Baskı Sistemin Özellikleri

Isı transfer baskı presi ve ürüne göre seçilecek birçok baskı malzemesine ihtiyaç duyan ofset baskı tekniği sisteminin özellikleri arasında en son teknolojik araçların kullanılması, en başta sayılabilmektedir. Bu, kaliteyi doğrudan etkileyen bir özelliktir. Ofset transfer baskı nedir neden tercih edilir ve nasıl böyle yaygınlaştı sorularının cevabı, bu özellikte saklıdır.

Baskı yapılacak ürünlerin oldukça renkli olmasına olanak sağlamaktadır. Bu da ofset baskının en büyük artılarından sayılabilmektedir. Gerekli araçların daha uygun alınması isteniyor ise örneğin; transfer baskı presi ikinci el şeklinde yapılacak aramalardan faydalanabilirsiniz.

Ofset Baskı Sistemi Hangi Avantajlara Sahiptir 

Ofset baskının en büyük avantajlarından biri, oldukça düşük bir maliyet ile istenen sayıda baskı yapabilmesidir. Ofset baskı tekniğinde, aynı anda birden fazla renk kullanabilmek, ciddi bir avantajdır. 

Ofset transfer baskı nedir ve hangi avantajlara sahiptir diyecek olursak; zamandan tasarruf yaptırması ve hızlı sonuçlanması olarak özetleyebiliriz. Görüntü kalitesinin de oldukça yüksek olması, bu anlamda en çok istenen amaçları bir araya getirmektedir.

Ofset Baskı En Yaygın Olarak Hangi Alanda Kullanılmaktadır

Transfer baskı nedir sorusunda öne çıkan tekniklerden olan ofset baskı, diğer türlere nazaran daha fazla ürün ve sayı kazandırmaktadır. Ofset baskıda en yaygın kullanılan alan, kitap kapakları olarak ifade edilebilmektedir. 

Baskı makinelerinde, her bir renk için ayrı birim mevcuttur. Renk canlılığı ve birkaç renk kullanabilme şansı, kitap kapakları için oldukça cezbedicidir. Ofset transfer baskı nedir şeklinde arama yaparak, daha detaylı bilgilere ulaşabilir, yazımızda verdiğimiz bilgiler ile kazanım sağlayabilirsiniz.