• Mermerciler San.Sit. 1.Cad. Konyalılar İş Merkezi No.1 Kat.3
  • info@erhantransfer.com.tr

Termal Transfer Etiket

Termal transfer etiket; keskin, genellikle parlak, baskılı yüzeyleri ile kolayca tanınmaktadır. Uygun ortamla, termal transfer teknolojisi ısıya karşı dayanıklı değildir.

Termal Transfer Baskı Nedir

Netlik, baskı kafası tarafından ısıtıldığında görüntüyü oluşturmak için termal transfer etiket üzerinde eriyen ince bir şerit rulosu kullanılarak elde edildiğini bilmekteyiz. Mürekkep, görüntü ortamın bir parçası olacak şekilde emilir. Aynı zamanda görüntü silinemez, bu da basılı etiket mevcut olan en dayanıklı hale getirir. Bu teknolojinin ek bir yararı, yazdırılan görüntünün sürekliliğidir. 

Bu teknik, diğer isteğe bağlı baskı teknolojileriyle eşi benzeri olmayan bir görüntü kalitesi ve dayanıklılık sağlamaktadır. Termal transfer etiket seçerken birçok çeşitle karşılaşmanız olağandır. Kullanıcılar, doğru ortam-şerit kombinasyonunun yanı sıra özel yapışkanları seçerek, aşırı sıcaklıklara, ultraviyole maruziyetine, kimyasallara, sterilizasyona ve daha fazlasına dayanacak arşiv kalitesinde etiketler oluşturabilirler. Tipik termal transfer uygulamaları şunları içerir: ürün tanımlama; devre kartı izleme; kalıcı kimlik; örnek ve dosya takibi; varlık etiketleme; envanter tanımlama vb…

Termal Transfer Baskı Avantajları

Termal transfer etiketler, maksimum okunabilirlik ve taranabilirlik için net, yüksek çözünürlüklü metin, grafik ve barkod baskı kalitesi sağlar.

Termal transfer baskı, uzun ömürlü görüntü kararlılığı sağlar. Termal transfer, neredeyse hiç israf olmadan toplu veya tek etiket baskısına olanak tanır. Uzun vadeli bakım maliyetleri oldukça karlı uygulamalar olup, mürekkep püskürtmeli ve lazer baskıya göre çok daha uygundur. Termal transfer teknolojisi, neredeyse sınırsız çeşitlilikteki ortam stoğuna baskı yapabilir (çoklu form hariç).

Termal transfer yazıcıları endüstriyel ve ofis uygulamalarında güvenilir çalışma sağlamaktadır. Ayrıca; termal tranfer baskı kağıdı oldukça uygun maliyetlidir.

Termal Transfer Yazdırma Sınırlamaları

Termal transfer baskı yazıcısı şerit gerektirdiğinden, tedarik maliyetleri direkt termalden daha yüksektir; ancak termal transfer baskı kafaları, doğrudan termal baskı kafalarından daha uzun ömürlüdür.

Tek geçişli termal transfer baskı presi, üzerine çok az baskı yapılmışsa israf olabilir.

Termal transfer etiket, geri dönüşüm için kötü bir adaydır. Termal transfer yazdırmada optimum baskı kalitesi elde etmek için, şerit ve ortam alt tabakası uyumlu olmalıdır. Aksi takdirde, yazıcı kafasından gelen ısı şeridi eriterek etiket üzerinde dahili yazıcı sorunlarına neden olabilir. Termal etiketler, barkodlar, malzemeler ve tarihler gibi talep üzerine bilgileri yazdırmak için mükemmel bir çözümdür. 

Termal Etiket Seçimi

Doğru termal transfer etiket seçimi için, uygulama gereksinimlerini yazıcınızın yetenekleriyle eşleştirmeniz gerekiyor. 

Termal transfer baskı kağıdı toptan alınırsa çok daha uygun maliyetli olur ve işletme sahibiyseniz alacağınız siparişin miktarını düşnemlisiniz. Bu sayede toptan etiket almak sizin maliyetinizi azaltmaktadır. Termal transfer sentetik etiketler, dış mekan etiketlemesi ve yüksek seviyede nem veya sürtünmenin beklendiği uygulamalar için oldukça kullanışlı olup, eğer bir iklim sorunu yaşıyorsanız ve dış cephede etiketleme yapacaksanız mutlaka araştırmalısınız.

Termal Baskı Etiket Çeşitleri

Termal transfer etiket çeşitleri ise şunlardır;

  • Laboratuvar etiket olarak
  • Envanter tanımlama etiket olarak
  • Endüstriyel ve kimyasal etiketler olarak
  • Depo raf etiket olarak

Bu thermal transfer label ne anlama gelir ve nerelerde kullanılır gibi birçok sorunun cevabı ise bu yazıda.

Termal Transfer Etiket Nerelerde Kullanılır

Transfer baskı nedir veya transfer etiket ne demektir diye araştırma içindeyseniz;

Saydam, inci, metalize ve floresan dahil olmak üzere çok çeşitli kağıt ve sentetik malzemeler mevcuttur. Bu alanda kullanım sağlayacaksanız termal transfer etiket size uymaktadır. Markalama ve promosyon amaçlı kullanım için renkli şeritleri mevcuttur. Isıya, neme ve kimyasallara karşı daha iyi direnç sağladığı için iklim koşullarına uyum sağlar. 

Termal Transfer Etiket Nasıl Uygulanır

Termal transfer etiket yazıcıları, standart bir etiket malzemesi artı ısı yoluyla etikete aktarılan mürekkep olan bir karbon şerit kullanır, dolayısıyla “termal transfer” adı verilir. Şerit, yazıcı kafası ve termal transfer etiketi arasında bulunur ve böylece doğrudan termal ile yazdırırken oluşan aşınmayı ortadan kaldırdığı için yazıcı kafasına koruma sağlar. Bu, baskı kafalarını değiştirme maliyetiyle zaman içinde tasarruf sağlayabilir. Termal transfer baskı çok net ve dayanıklıdır, bu nedenle bu yöntem yüksek yoğunluklu barkodlar için mükemmeldir ve uzun ömürlü ürünleri etiketlemeyi gerektiren uygulamalar için güvenle kullanılabilir.

Termal transfer etiketler genellikle yüksek spesifikasyonları karşılamalıdır, bu nedenle en uygun etiket stoğu ile eşleşen doğru transfer şeridini seçmek özellikle önemlidir. Daha zorlu uygulamalar ve ortamlar için termal transfer baskı ideal bir seçimdir.

Termal baskı fiyatları tüm bu uygulamalardan hangisini seçtiğinize göre değişir.

Direkt Termal Etiketler

Direkt termal yazıcılar, ısıya duyarlı bir malzeme formu ile özel olarak kaplanmış kağıda baskı kafası üzerinden ısı uygular. Isı uygulandığında kaplama siyaha döner ve bu da resmi sağlar.

Doğrudan termal transfer etiket, esasen uzun etiket ömrü gerektirmeyen uygulamalarda kullanılır, çünkü zamanla etiketler solar. Etiketler herhangi bir süre güneş ışığında bırakılırsa, önce gri, sonra en sonunda siyah olmak üzere hızla renksizleşmeye başlayacaklardır. Perakende, depolama ve nakliye dahil olmak üzere akla gelebilecek hemen hemen her sektörde kullanılan ve çoğu ürün ısı ve güneş ışığından uzakta depolandığı için özellikle gıda endüstrisinde popüler olan köklü bir işlemdir.

Doğrudan termal etiketler genellikle termal transferden daha ucuzdur çünkü baskı işlemi bir karbon şeridi gerektirmez, ancak gerçek ömür uygulama tarafından belirlense de zorlu çevre koşullarında solmaya ve aşınmaya karşı daha hassastırlar. Ayrıca termal transfer baskı presi ikinci el olarak seçilebilirse çok daha maliyetli olacaktır.

Ofset Ve Dijital Baskı Etiketleri

Genel olarak, ofset baskı daha kaliteli olarak kabul edildiği bilmekteyiz; bununla birlikte, dijital baskı kalite açısından ilerleme kaydetmiştir ve aynı tasarımın iki kopyası – biri ofset baskı, diğeri dijital baskı yoluyla – eğitimsiz gözle aynı görünebilmektedir. 

Termal transfer etiket için kullanılan teknolojiler bulunur. Logopak baskı ve uygulama sistemleri tarafından kullanılan iki baskı teknolojisi vardır: direkt termal ve termal transfer yöntemi. Her iki yöntem de yaygın olarak barkod yazdırma uygulamaları için kullanılır. Logopak, bu teknolojilerden herhangi birini kullanan sistemler sağlayabilir.

Transfer baskı yapan yerler bu teknolojileri kullanarak size uygun olanı seçmenizi sağlar.