• Mermerciler San.Sit. 1.Cad. Konyalılar İş Merkezi No.1 Kat.3
  • info@erhantransfer.com.tr

Transfer Baskı Nasıl Yapılır?

Transfer baskı işlemleri, yüksek dikkat ve titizlik isteyen, ahşap, metal ya da cam gibi yüzeylere desen ve görsel aktarılmasını sağlayan sistemlerdir. 

Transfer Baskı Neden Yapılır?

Transfer baskı süblimasyon baskı olarak da adlandırılır. Bu katı halde bulunan bir maddenin ısı etkisiyle doğrudan gaz haline geçmesine denir. Bu işlemde kullanılan boyalar oldukça ufak bir şekilde mürekkeplerin içerisinde muhafaza edilir. Bu boyalarda püskürtme yöntemi kullanan bir yazıcı aracılığı ile transfer kağıdı üzerine basılır. Transfer kağıdı pigment ve balmumu ile kaplı olan çok çok ince yapıda bir kağıttır. 

Transfer baskı yazıcısı aracılığıyla transfer kağıdını arttırılan görsem aynı şekilde transfer kağıdından da baskı yapılacak ürünün ortalama 200 derecede ısıda gaz haline gelerek aktarılmış halidir. Transfer kağıdı, içerisinde bulunan malzeme üzerinde uygulanacağı ürüne uygun şekilde motifli kesilmelidir. Bunun dışında basınç uygulanarak bu işlem yapılır bu şekilde mürekkep ürünün iç kısmına tam anlamı ile işlemiş olur. Peki transfer baskı nasıl yapılır.

Transfer Baskı Süreci 

Transfer baskı yapabilmek için bu sisteme uygun yazıcı gerekmektedir. Bu yazıcı genelde püskürtmeli yazıcıdır. Dijital ortamda yani bilgisayar üzerinden hazırlanmış olan tasarım ya da resim kaydedilmiş dosyadan yazıcıya gönderilir ve yazıcı püskürtme sayesinde mürekkebi transfer kağıdına aktararak baskı işlemini gerçekleştirmiş olur. Transfer baskı kağıdı transfer baskıda kullanılan özel bir kağıttır kendisine göre farklı çeşitleri vardır . 

Transfer baskı kâğıdı toptan alınabilir. Bu baskının yapılacağı ürüne göre değişebilir ürüne göre transfer baskı kağıdı seçilir baskı yapılacak olan malzemenin üzerine bu transfer kağıtları yerleştirilerek arasında hiçbir şekilde hava sızmayacak şekilde ayarlanır. Ürüne uygun transfer baskı makinesini uygun sıcaklık ve basınç ile ayarlanarak makineye ürün yerleştirilmiş olur ve işlem tamamlanmış olur. Yapılması hedeflenen ürüne aktarılmış olmasıdır. Özellikle istenilen işlemlerin en iyi şekilde yapılması ve süreç içerisinde profesyonel olanakların sunulması, gelişmiş özellikler sayesinde mümkündür. 

Transfer Baskı Yazıcısı

Boyalar mürekkep içinde mikroskobik boyutlarda katı halde bulunmaktadır. Yazıcı telefondan özel transfer kağıtlarının üzerine baskı işlemini uygularlar baskı yapılacak olan kağıda direkt olarak gaz haline dönerek ve istenilen transfer baskının gerçekleşmesi sağlanır. Transfer baskılar onlarca ürün üzerine baskı için uygun bir içerik sunmaktadır. Transfer baskı kalitesi her zaman için en iyi baskı kalitesini oluşturmaktadır. 

Canlı renkler ve son derece gerçekçi baskı kalitesi ile son dönemlerde geniş bir alanda kullanılan süblimasyon baskılar sadece bu baskı türüne uygun olan süblimasyon yazıcılar için uygun olmaktadır. Süblimasyon baskı yöntemi ile basılmış olan ürünlerde hiçbir şekilde aşınma, yıpranma ve eskime gibi durumlar söz konusu olmayacaktır. Güneş ışınlarına ve her türlü dış etkene karşı koruma sağlayacak olan  baskılar kaliteli baskı çeşitlerinin başında gelmektedir. Transfer baskı, genel hatlarıyla dikkatli yapılması gereken önemli bir işlemdir. 

Transfer Baskı Uygulamaları Sonuçları 

Press sözcük anlamı itibariyle yıpranmış bir şeyi onarma düzeltme gibi işlemlerin uygulanması sırasında kullanılmakta olan mekanik ve hidrolik bir kumandayla birbirini yaklaşmakta olan ve aralarına konulan malzemeleri sıkıştırmaya yarayan iki tablodan oluşan bir sıkıştırma aracıdır. Transfer baskı presi bu suretle malzemede basınç uygulayarak boya ya da görseli kağıt üzerine transfer etmeye yarayan bir makinedir. Baskı presi uygulamak, işlemin kaliteli sonuçlar vermesi adına gerekli bir durumdur. 

Her makinenin kendine has çeşit ve özelliklerinin bulunduğu gibi transfer baskı pres makinesinin da kendine özel modelleri vardır, bunları birkaç örnek de göstermek gerekirse; döner kafa pnömatik cep transfer baskı makinesi, tek kafalı manuel transfer baskı makinesi, 40 x 50 santimetre transfer baskı makinesi, döner çift kafalı pnömatik transfer baskı makinesi verilebilir. Transfer baskı pres makinelerinin özellikleri birbirinden farklı şekillerdedir. Şahsi ve menfi kullanabileceği gibi büyük sanayi ve firmalar içinde bu makinaların büyük boyutlara sahip olanları da piyasada mevcuttur. Transfer baskı presi ikinci el olarak da yine piyasada mevcuttur.

Transfer Baskı Fiyatları

Transfer baskı herhangi bir ev hanımının evini bir süsleme yapabilmek amacını güderek de yapılabilecek bir işlem olabilir. Bu baskılar daha basit yöntemlerle yapılır. Üzerine görsel olan bir kağıdın süslenecek yere yapıştırılır su ile baskı uygulanması ev işi yapılabilecek basit ve transfer baskı örneğidir. Bu işlemin çok yüksektir gideri yoktur. Ancak bu işi ticari amaç güden sanayi işletmecileri için durum biraz daha farklıdır. Çünkü sanayi ya da fabrika tarzında büyük bir üretim sahasında transfer baskı yapabilmek için büyük ebatlarda makinalar ihtiyaç duyarlar Bu noktada maliyet biraz daha yükselir. 

Fiyatları belirtmek tam olarak mümkün değildir. Kesin bir şey söylenemez. Çünkü transfer makineleri farklı özellikler taşır ve bu farklı özelliklerde fiyat artışına ya da eksilmesin de önemli rol oynar. Bununla birlikte makinanın ebatlarının değişkenliği de fiyat aralığının değişmesini sağlar. Transfer baskı makinesi, bu aşamada en iyi olanaklarla sizlere sunulacaktır. Uygun fiyat tarifeleri ve profesyonel hizmetler, işlerin kusursuz ve düzenli ilerlemesine destekler sunar. Transfer baskı fiyatları süreç içerisinde ihtiyaçları en iyi şekilde karşılamak adına dizayn edilmiştir. 

Transfer Baskı Avantajları

Her şeyin başında transfer baskı genel olarak dijital bir ortamda yapıldığı için birçok açıdan avantaj sağlamaktadır. Transfer baskı faydaları saymakla bitmez ancak birkaç örnek verilebilir. Aynen öncelikle transfer baskının kalitesinden bahsedelim. Transfer baskı da farklı bir teknoloji uygulanır bu teknolojinin adı rotogravüre teknolojisidir bu teknoloji sayesinde kompleks dizaynlar bile yüzde sıfır hatayla mükemmel bir şekilde basılmaktadır.

Her tekstil baskısında kullanılamayan bu teknoloji transfer baskı için vazgeçilmez bir teknik olmuştur. Bu bakımdan transfer baskı kalitesi çok yüksek bir seviyededir. Ayrıca transfer baskı yaş baskıdan ziyade istenilen tuşenin elde edilmesi, apreleme ve benzeri gibi zaman kaybetmeyi sağlayacak olan işlemler barındırmaz. Böylece üretimde zaman %50 oranında azalmış olur. Bu bakımdan ise transfer baskı makinesi zamana tasarruf sağlar diyebiliriz. 

Transfer Baskı İşlemlerinde Dikkat Edilen Noktalar 

Transfer baskı işleminde  herhangi  bir su  ve hava kirliliğine sebep olacak dış bir atık yoktur israf ve kirlilik yoktur. Bu bakımdan doğaya zarar vermemekle fayda sağlamış olur . Değişen moda sistemine uyum sağlarken büyük maliyetler gerektirmez. Ve anında adaptasyon sağlar. Oldukça geniş kullanım alanı sağlar. Her türlü kıyafet üzerinde,  iç çamaşırlarında , plaj kıyafetleri üzerinde , çanta, örtü ve benzeri ürünler için rahatlıkla kullanılabilir. Bu durum bu işlemi hem kolay hem avantajlı hale getirir.