• Mermerciler San.Sit. 1.Cad. Konyalılar İş Merkezi No.1 Kat.3
  • info@erhantransfer.com.tr

3d Transfer Baskı

3d transfer baskı makineleri süblimasyon işlemi uygulayarak birçok ürün çeşidine baskı uygulamaktadır. Günümüz teknolojisi ile evde bile uygulanabilecek kolay bir işlemdir.

Süblimasyon Nedir

Süblimasyon terimi aslen fizikten gelir ve aradaki sıvı durumu varsaymadan katı kümelenme durumundan gaz haline doğrudan geçişi tanımlar. Süblimasyon transferinde grafikler, örneğin polyester kaplı malzemeler (en az %80 polyester içeriği) üzerine ısı ve basınç yoluyla uygulanır. 3d transfer baskı ile bardaklar, tekstil ürünleri veya alüminyum tabaklar kaplanabildiğini bilmekteyiz.

Daha dayanıklı veya daha parlak renkli baskı yoktur ve son derece çok yönlüdür. Süblimasyon işlemi sırasında, mürekkep polyester tabakaya nüfuz eder ve baskıyı dayanıklı hale getirmekte ve parlak renkler sebebiyet vermektedir. Yazdırılabilir malzemelerin yüzeyleri tamamen değişmeden kalır (herhangi bir boya hissetmezsiniz); tekstillerin kumaşı açık ve nefes alabilir kalır. 3d sublimasyon transfer baskı makinası fiyatları seçilen modele göre değişim göstermektedir.

Neden Bir Mürekkep Püskürtmeli ya da Jel Yazıcıya İhtiyacım Var

Süblimasyon için, mürekkep püskürtmeli A4 ve A3 sublimasyon 3d transfer baskı makinesi genellikle ekonomik bir çözüm olan ancak; genellikle sorunlara neden olan dolu hortum sistemleriyle birlikte sunulur. Su bazlı süblimasyon mürekkebi, mürekkep püskürtmeli yazıcılardaki baskı kafalarının uzun süre kullanılmadığında kurumasına da katkıda bulunur. Bu nedenle, baskı kafasının haftada en az bir kez temizlenmesi ve ardından bir püskürtme ucu testi çıktısı alınması önerilen bir durumdur, ancak bu, yazıcının ömrünü kısaltacaktır. 3d transfer baskı makinesi için jel yazıcılar, süblimasyon jeli ile baskı yapabilme özelliğine sahiptir, bu da iki aydan fazla boşta kalsa bile baskı kafalarının kurumamasını sağlamaktadır.

Neden Patentli Süblimasyon Mürekkebine İhtiyacım Var

3d transfer baskı yazıcılarda patent, yalnızca bu mürekkeplerin kullanılmasına izin vermektedir. Bayiler, müşterilerini buna göre bilgilendirmeyi taahhüt ederler. İzleme, üretici tarafından gerçekleştirilir. Patentli olmayan mürekkepler kullanılırsa, yazıcının perakendecideki garantisi otomatik olarak geçersiz olur. 

Süblimasyon 3d transfer baskı çıktısı oluşturabilmek için, mürekkepler sıcaklık dalgalanmalarına son derece duyarlı olduğundan ve yanlış kullanıldığında baskı kafaları zarar görebileceğinden “soğuk baskı tekniği” olan yazıcılar kullanılmalıdır. Bu nedenle, şu anda yalnızca mürekkep püskürtmeli yazıcıları ve jel yazıcıları kullanılabilir. Burada, yalnızca belirli yazıcı modelleri için patentli mürekkebini geliştiren ve bize bunu veren mürekkep üreticimize büyük ölçüde bağımlıyız. Optimum mürekkep akışını sağlamak için mürekkebin ağırlığının belirli bir basıncı koruması gerektiğinden, tanklarda hiçbir zaman renk başına 20 ml’den az mürekkep olmamalıdır.

Süblimasyon Baskı Uygulaması

3d transfer baskı yapılırken parlak beyaz taraf her zaman yazdırılmalıdır. Çoğu zaman, arka taraf bir baskı veya renk değişikliği ile işaretlenir. Çıktılar her zaman ışık ve nemden uzakta saklanmalıdır. 

3d transfer print uygulanırken yazdırılan sayfa sayısı, yazıcınıza ve içerdiği mürekkep miktarının yanı sıra motifin boyutuna ve baskı kalitesine bağlıdır. Kural olarak, 400 ila 700 sayfanın mümkün olduğu varsayılabilir. Genel olarak evet, çünkü süblimasyon mürekkebi, orijinal mürekkep gibi, su bazlı bir mürekkeptir. Bununla birlikte, ekonomik açıdan bakıldığında, yeniden takımlama çok sayıda yazıcı kafası temizliği ve nozül testi içerdiğinden, takım değiştirilmemesi tavsiye edilir. Ek olarak, ilgili mürekkeplerin birikintileri zamanla tüplere ve baskı kafalarına yerleşebilir.

Süblimasyon Baskı Makinelerinde Nelere Dikkat Edilmelidir

3d transfer baskı ile prensip olarak, bu mesaja dikkat etmeniz ve kapatmanız gerekmez. Hortum sistemli yazıcılar kullanıyorsanız, yazıcı kendini otomatik olarak mürekkep tanklarından besler. Kartuşlu yazıcılar söz konusu olduğunda, mevcut doldurma seviyesi yazıcı ekranında gösterilir. 

Gönderinin eksiksiz olup olmadığını ve herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol edin. Mürekkep sıcaklıklara duyarlı olduğundan ve bu nedenle baskı kafalarının hızla kurumasına neden olabileceğinden, lütfen yazıcıyı asla bir pencere veya radyatörün yakınına kurmayın. Süblimasyon yalnızca polyesterle kaplanmış veya en az %80 polyesterden oluşan malzemeleri rafine etmek için kullanılabilir. Pamuğun yapısı nedeniyle (sadece tek tek lifler), mürekkep malzemeye nüfuz edemez. Yıkandığında, mürekkep basitçe yıkanabilmektedir.

Pamuklu Tekstiller Süblimasyonla Nasıl Rafine Edilebilir

Bu amaçla özel olarak işaretlenmiş flok / flex folyolar ve özel kağıtlar bulunmaktadır. Ancak bunların farklı avantajları vardır. Bu nedenle bayiden numune talep etmeniz ve bunları kendiniz test etmeniz önerilir. Burada da ekli talimatlara aynen uyulmalıdır. Genel olarak polyester kaplaması olan ve bir 3d otomatik transfer baskı presi içine yerleştirilebilen her şey süblimleştirilebilir. En uygun arka plan rengi beyazdır. Örneğin, halihazırda boyanmış polyester tekstiller bitirilecekse, sadece siyah baskı kullanılabilir.

3d transfer baskı ile ürünün bir çeşit koruyucu tabaka ile herhangi bir süblimasyonu engellememesine özen gösterilmelidir. Bir transfer presine yerleştirilebilmeli, yaklaşık 180 ° C sıcaklığa dayanabilmelidir ve bir polyester kaplamaya sahip olmalıdır. Elbette polyester tabakalar satın alabilirsiniz, ancak bunlar nispeten pahalıdır ve çalışmak kolay değildir. 

Transfer Presi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim

Düz bir transfer presi satın alırken, ısıtma plakasının en iyi şekilde ısıtıldığından ve kullanımının kolay olduğundan emin olmalısınız. Kupa presi satın alırken, ısıtma bobinleri kenardan yaklaşık 1 – 1,5 cm içeriye doğru uzandığından ve manşet çok küçükse, bardağın tam olarak sıkıştırılması mümkün olmadığından, ısıtma ceketlerinin boyutuna dikkat edilmelidir. 

Süblimasyon 3d transfer baskı için kullanılan ürünlerin çoğu AB standartlarına / yönetmeliklerine göre onaylanmıştır ve bu nedenle kullanımı güvenlidir. İşleme talimatlarına titizlikle uyulması da son derece önemlidir. Polyester çok fazla ısınırsa (örneğin 200 ° C’nin üzerinde) erimeye / yanmaya başlar ve zararlı buharlar açığa çıkar. Her başlangıç ​​kiti, aramadan önce adım adım üzerinde çalışılması gereken bir kontrol listesi içerir. Bunu işledikten sonra, belirtilen faks numarasına fakslamalısınız.

Uygun Baskı Şablonları Nelerdir

3d transfer baskı uygulanırken mümkünse müşterinizden dijitalleştirilmiş bir dosya aldığınızdan emin olun. Örneğin, mesele fotoğrafsa, onları yalnızca içinde tarayabilir ve ardından kalite kaybını kabul etmeniz gerekebilir. Ayrıca, renk profilleri ve RIP yazılımı ile hiçbir Pantone veya HKS rengi %100 yazdırılamaz. Lütfen müşterilerinizi buna göre bilgilendirin. PDF dosyaları özellikle şablon olarak uygundur.

Sublimasyon 3d transfer baskı makinası ile doğru görüntü işlemeyi gerçekleştirebilmek ve gerçek renkli çıktılar üretebilmek için düzenleme programları gereklidir. Polyester, baskılı süblimasyon kağıtlarıyla doğrudan rafine edilirse hiçbir kalıntı kalmaz, çünkü sadece mürekkep polyester kumaşa aktarılır ve kâğıt, baskı işleminden sonra kolayca sıyrılır.