• Mermerciler San.Sit. 1.Cad. Konyalılar İş Merkezi No.1 Kat.3
  • info@erhantransfer.com.tr

3d Transfer Print

3d transfer print süblimasyon baskı işleminin olmazsa olmazıdır. Bu yazıcılar ile birçok promosyon ürün için baskılama işlemi uygulamak oldukça kolaydır.

Sublimasyon Baskı Nedir

3d transfer print ile süblimasyon baskı, ısıya duyarlı mürekkep kullanan bir işlemdir. Boyalar ısının etkisi altında buharlaşır ve %100 polyesterden yapılmış bir taşıyıcı malzeme ile birleşir. Mürekkep, alt tabakanın yapısının bir parçası haline geldiğinden, kumaş üzerindeki baskı motifleri birkaç yıkamadan sonra bile solmaz veya yırtılmaz. Örneğin bayraklar, afişler, spor giyim, moda, iç dekorasyon ve çok daha fazlası için tekstil üzerine süblimasyon baskısı için farklı unsurlara ihtiyacınız vardır. 3d sublimasyon transfer baskı makinası fiyatları seçilen modele göre değişim gösterdiğini biliyoruz.

Tekstil Üzerine Süblimasyon Baskısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

3d otomatik transfer baskı presi presleri çeşitli boyut ve şekillerde gelir, ancak rulodan ruloya süblimasyon için bir baskılama kullanılmalıdır. Dijital baskı, grafik endüstrisinin çeşitli alanlarındaki geleneksel süreçlerin yerini giderek daha fazla alıyor. Bu değişikliğin birkaç nedeni vardır, ancak en önemli faktörler maliyet verimliliği, baskı motiflerinin bireysel tasarım olasılığı ve bu makinelerin esnekliğidir.

3d transfer print tekstil baskısında da trend aynı yönde ilerliyor. Geleneksel serigrafi baskısı, daha küçük ürün serileri için süblimasyon baskısı ve çok çeşitli renkler ve fotoğrafik görüntü kalitesi gerektiren baskı motifleri gibi dijital tekstil baskı çözümlerine yol açıyor. Dijital alternatifler, günümüzde oldukça popüler olan baskı motiflerinin bireysel tasarımı için de idealdir. 

Yazıcı ve Mürekkep

Süblimasyon mürekkebi ile donatılmış yüksek kaliteli bir yazıcı gereklidir. sublimasyon 3d transfer baskı makinası, süblimasyon baskı için özel olarak geliştirilmiştir. Yazıcılar mürekkeplerle dört (CMYK) veya sekiz renkte mevcuttur. Bu mürekkebin birçok renklendirme öğesi vardır ve canlı ve canlı renklerde çekici baskı motiflerinin oluşturulması için gerekli olan oldukça konsantredir.

3d transfer print uygulanırken yazdırılan sayfa sayısı, yazıcınıza ve içerdiği mürekkep miktarının yanı sıra motifin boyutuna ve baskı kalitesine bağlıdır. Kural olarak, 400 ila 700 sayfanın mümkün olduğu varsayılabilir. Süblimasyon mürekkebi, orijinal mürekkep gibi, su bazlı bir mürekkeptir. Bununla birlikte, ekonomik açıdan bakıldığında, yeniden takımlama çok sayıda yazıcı kafası temizliği ve nozül testi içerdiğinden, takım değiştirilmemesi tavsiye edilir. Ek olarak, ilgili mürekkeplerin birikintileri zamanla tüplere ve baskı kafalarına yerleşebilir. 

Neden Bir Mürekkep Püskürtmeli ya da Jel Yazıcıya İhtiyacım Var

Süblimasyon 3d transfer print çıktısı oluşturabilmek için, mürekkepler sıcaklık dalgalanmalarına son derece duyarlı olduğundan ve yanlış kullanıldığında baskı kafaları zarar görebileceğinden “soğuk baskı tekniği” olan yazıcılar kullanılmalıdır. Bu nedenle, şu anda yalnızca mürekkep püskürtmeli yazıcıları ve jel yazıcıları kullanılabilir.

Süblimasyon için, mürekkep püskürtmeli A4 ve A3 sublimasyon 3d transfer baskı makinesi genellikle ekonomik bir çözüm olan ancak genellikle sorunlara neden olan dolu hortum sistemleriyle birlikte sunulur. Su bazlı süblimasyon mürekkebi, mürekkep püskürtmeli yazıcılardaki baskı kafalarının uzun süre kullanılmadığında kurumasına da katkıda bulunur. Bu nedenle, baskı kafasının haftada en az bir kez temizlenmesi ve ardından bir püskürtme ucu testi çıktısı alınması önerilir, ancak bu, yazıcının ömrünü kısaltacaktır. 3d transfer baskı makinesi için jel yazıcılar, süblimasyon jeli ile baskı yapabilme özelliğine sahiptir, bu da iki aydan fazla boşta kalsa bile baskı kafalarının kurumamasını sağlar.

Yazılım

3d transfer print için ayrıca yazıcınızı kontrol etmek ve baskı işlerinizi yönetmek için RIP yazılımına ihtiyacınız var. Bazı markalar, tekstil süblimasyonu için yazılım geliştirmede pazar lideridir ve heat transfer 3d print yazıcıları ile birlikte yazılımı ücretsiz olarak sunmaktadır. Bu nedenle, bir yazıcıya yatırım yaptığınızda, makinenizi çalıştırmak için ideal yazılıma sahip olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Mükemmel renk yönetimine ve çok renkli bir sisteme (turuncu ve mor tonları için) sahiptir. 

Transfer Kâğıdı 

3d transfer print için yüksek kaliteli süblimasyon baskı için boya emilimi yüksek ve çabuk kuruyan transfer kağıdına ihtiyacınız vardır. Kâğıt, yazdırdıktan sonra düzgün kalmalı ve kıvrılmamalıdır. Kâğıdın ısıtıldığında mürekkebi serbest bırakması da önemlidir. Roland süblimasyon kâğıdı tüm bu avantajları sunar ve bu nedenle süblimasyon baskınız için mükemmel kağıttır.

Baskı işleminin kendisi, süblimasyon baskının ilk adımıdır. Başarılı süblimasyon için ısı ve basınç gereklidir. 3d heat transfer printing, hızlı, uygun fiyatlı ve kullanımı kolay profesyonel bir baskı sistemidir. 

3d water transfer printing olanağı sunar, bu da onu süblimasyon yazıcısı için mükemmel bir tamamlayıcı haline getirir. Başarılı bir süblimasyon işlemi için minimum 180 ° C sıcaklık gereklidir. Tekstil türüne bağlı olarak, transfer kağıdındaki boyayı ve alt tabakadaki polimer lifleri eşzamanlı olarak ısıtmak ve böylece boyanın olmasını sağlamak için 185 ila 200 ° C’lik bir sıcaklık ve yaklaşık 55 saniyelik bir maruz kalma süresi öneriyoruz. Taşıyıcı malzemeye aktarılır. Sonuçlar tatmin edici değilse, sıcaklık ve / veya maruz kalma süresinin ayarlanması gerektiği dikkate alınmalıdır.

Süblimasyon Baskı Makinelerinde Nelere Dikkat Edilmelidir

3d transfer baskı ile prensip olarak, bu mesaja dikkat etmeniz ve kapatmanız gerekmez. Hortum sistemli yazıcılar kullanıyorsanız, yazıcı kendini otomatik olarak mürekkep tanklarından besler. Kartuşlu yazıcılar söz konusu olduğunda, mevcut doldurma seviyesi yazıcı ekranında gösterildiğini bilmekteyiz. Gönderinin eksiksiz olup olmadığını ve herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol edin. Yazıcıyı kurarken uygun bir yer seçilmesi gerektiğini bimekteyiz. Mürekkep sıcaklıklara duyarlı olduğundan ve bu nedenle baskı kafalarının hızla kurumasına neden olabileceğinden, lütfen yazıcıyı asla bir pencere veya radyatörün yakınına kurmayın.

3d transfer print ile süblimasyon yalnızca polyesterle kaplanmış veya en az %80 polyesterden oluşan malzemeleri rafine etmek için kullanılabileceğini düşünmekteyiz. Pamuğun yapısı nedeniyle (sadece tek tek lifler), mürekkep malzemeye nüfuz edemez. Yıkandığında, mürekkep basitçe yıkanıbildiğini bilmekteyiz. 

Süblimasyon Baskı ve Tekstil

Süblimasyon baskı için bir tekstil seçerken, önceden büzülmüş %100 polyester kumaş kullanmak önemlidir. Bu, ısıtıldığında malzemenin küçülmesini önleyecektir. 3d transfer print, süblimasyon baskı için mükemmel şekilde uygun bir tekstil sunar.

3d silicone heat transfer printer kullanıyorsanız, süblimasyon baskı işlemi sırasında boyanın tekstile en iyi şekilde aktarılmasını sağlamak ve takviminizin kayışını mürekkeple temastan korumak için koruyucu kâğıda da ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle, 3d transfer printing koruyucu kâğıdı sizin için mükemmel bir seçimdir.