• Mermerciler San.Sit. 1.Cad. Konyalılar İş Merkezi No.1 Kat.3
  • info@erhantransfer.com.tr

Su Transfer Baskı Malzemeleri

Su transfer baskı malzemeleri; günümüzde baskı yönteminin gelişmesi ile birlikte hayatımıza giren ve oldukça yaygınlaşan, suyun ön planda olduğu baskı yönteminin ihtiyaç duyduğu malzemelerdir. Water transfer printing, su transferi kaplama, cubic kaplama, hidrografik kaplama ya da daldırma baskı gibi birçok isim ile adlandırılan su transfer baskı, ebru sanatına benzetilmektedir.

Su transfer baskı işlemi; ahşap, plastik, metal, cam gibi birçok yüzeyde kolayca kullanılabilmektedir. Yüzeyi kaplaması ve oldukça canlı renklere sahip görsellerin aktarılması sonucunda, uygulama yapılan obje, çok farklı bir görünüme kavuşmaktadır.

Su Transfer Baskı Ne İşe Yarar 

Su transfer baskı nedir ve ne işe yarar sorularına kısaca değinecek olursak; su transfer baskı, bir çeşit kaplama yöntemi olarak tanımlanabilmektedir. Birçok yüzeye uygulanması, en büyük artılarından sayılabilmektedir. Su transfer baskı malzemeleri ile birlikte gerçekleştirilen baskı tekniği, başarılı sonuçlar vermektedir.

Bu yüzeylere uygulanan su transfer baskı, yüzeye başka bir malzeme yanılsaması kazandırabilmektedir. Örneğin; plastik bir malzemeye uygulanan su transfer baskı yöntemi, yüzeye ahşap ya da cam görünümü kazandırabilmektedir. Su transfer baskı makinası fiyatları aramasında listelenecek sonuçlar, malzemeleri edinme aşamasında katkı sağlayabilmektedir.

Su Transfer Baskı İşlemi Nasıl Yapılmaktadır 

Boya ile birlikte bağlayıcı kimyasallar yardımı ile hazırlanan boyalı su karışımı, farklı desenler içerir. Su transfer baskı malzemeleri aracılığı ile uygulanacak malzeme bu boyalı suya daldırılmaktadır. Bu şekilde boyama işlemi yapılmaktadır. Söz konusu işlem, boyaya daldırma şeklinde gerçekleştiğinden, genellikle daldırma baskı denilmektedir.

Su transfer baskı malzemeleri fiyatları şeklinde arama yaptığınızda, ilgili yazımıza ulaşabilir, karşılaşacağınız diğer sonuçlar ile objektif bir değerlendirme sürecinden geçirerek malzeme alımı yapabilirsiniz. Su transfer işlemi süreci, bilinçli olmayı gerektirmektedir.

Su Transfer Baskı İşleminde Baskı Yapılacak Yüzey Nasıl Hazırlanır

Su transfer baskı işleminde, uygulama yapılacak yüzeyin tamamen pürüzsüz olması, baskının başarısı ve iyi görünümü için şarttır. İşlem yapılacak yüzey önce zımpara yardımı ile pürüzsüz hale getirilmektedir. Daha sonra detaylı bir arındırma ve temizlik yapılır. Su transfer baskı malzemeleri kullanılmadan önce yüzey hazır duruma getirilmelidir.

Sözü edilen işlemler yapıldıktan sonra, kaplamanın kusursuz olması için yüzeye uygulama öncesi astar işlemi oldukça düzgün şekilde yapılmalıdır. Aksi halde, yüzeyde kabarcıklara ve kötü görünümlere sebep olmaktadır. Transfer baskı presi ya da su transfer işleminde kullanılan malzemelerin temini ve bilinçli bir şekilde yapılması, işlemin başarılı olmasını sağlamaktadır.

Su Transfer Baskı İşlemi Nerelerde Kullanılır 

Su transfer baskı işlemleri, en çok motorlu araçlarda fark edilmektedir. Motorlu araçlarının farklı ve daha güzel görünmesini isteyen herkes, su transfer baskı işlemine başvurmaktadır. Su transfer baskı malzemeleri de buna uygun içeriğe sahiptir. Motorlu araçların yüzeylerinde kusursuz bir görünüm sağlamaktadır. Ayrıca, dayanıklı olması da bu anlamda işlemin artılarından sayılabilmektedir.

En çok jantlarda gördüğümüz transfer baskı malzemesi ile yapılan su transfer baskı tekniği; süs eşyaları, otomotivde kullanılan parçalar ve hediyelik parçaların yanı sıra, özellikle motosiklet kasklarında sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntem ile birçok desen yapılabilmektedir. En çok kullanılanları sıralarsak; zebra ve yılan derisi, kamuflaj, tuğla, mermer ve ahşap görünümüne sahip desenler oldukça benimsenmiştir. Su transfer baskı yapan yerler araştırması yapılarak, istenen görünüme kavuşmak adına bir adım atılabilmektedir.

Su Transfer Baskıyla Diğer Baskı Yöntemleri Arasındaki Farklar 

Transfer baskı yöntemlerinde; transfer baskı kâğıdı, transfer baskı makinesi gibi malzemeler gerekmektedir. Su transfer baskı yöntemi, birçok özelliği ile diğer baskı yöntemlerinden ayrılmaktadır. Her yüzeye uygulanabilen transfer baskı teknikleri mevcuttur. Ancak su transfer baskı yöntemi, ebru sanatı mantığı ile aynı olması sebebi ile diğer baskı yöntemlerinden oldukça farklıdır. Su transfer baskı malzemeleri de genel anlamda diğer baskı yöntemleri ile benzerlik göstermemektedir. İlgili yazımızda, transfer baskı aşamaları ve malzemeleri ile alakalı bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

Su transfer baskı fiyatları da işlemin yapılacağı alan ve desen gibi taleplere bağlı olarak belirlenmektedir. Buna dayanarak, kusursuz ve 3 boyutlu görünüm verebilen su transfer baskı fiyatlarının, bütçeyi fazla sarsmayacak şekilde olduğunu söyleyebiliriz. Dayanıklı olması da bu anlamda temiz ve özenli kullanımda uzun bir süre boyunca kullanma şansı vermektedir.

Su Transfer Baskı İşleminde Film Nasıl Basılır

Su transfer baskı işlemi, birçok aşamayı kapsamaktadır. İşlem, suda yüzen mürekkep filmi ile substrat adı verilen malzeme yardımıyla suya daldırılarak istenilen yüzeye, yapıştırılması şeklinde gerçekleşmektedir. Su transfer baskı malzemeleri, bu işlemlere uygunluk sağladığından, her baskı yöntemi için ayrı malzemeler kullanılmalıdır.

Su transfer baskı yazıcısı olarak bilinen döner yazıcılar aracılığı ile film, polivinil alkol olan bileşik üstüne aktarılmaktadır. Bu noktada kullanılan mürekkep, istenilen yüzeyde kaplamalara kusursuz bir şekilde yapışacak bir şekilde tasarlanmıştır.

Su Transfer Baskı Neden Tercih Edilir

Su transfer baskı malzemeleri ile yapılan su transfer baskı, 3 boyutlu görünüm vermesinin yanı sıra, oldukça farklı ve iyi görünümler sağlamaktadır. Büyük bir sektör olan otomotiv sektörü; araçlarını daha güzel hale getirme amacı güden birçok müşteriyi kapsamaktadır. Bu noktada otomotiv parçalarını çok farklı görünümlere kavuşturan su transfer baskı yöntemi, sıklıkla tercih edilmektedir. 

Su transfer baskıda kullanılan malzemelerin farklı olması, bazı durumlarda bulunabilirlik ya da fiyat açısından düşünüldüğünde, ikinci el gereçlere yönelmek de karşılaşılan bir durumdur. Transfer baskı presi ikinci el gibi ifadeler kullanarak, su transfer baskı için gerekli bazı gereçlerde ikinci el ürün edinilebilmektedir.

Su Transfer Baskı İşleminin Avantajları Nelerdir

Su transfer baskı malzemeleri içerisinde yer alan substrat adı verilen maddelerin çok yönlü olması, bu baskı yönteminin avantajlarından biri olarak ifade edilebilmektedir. Oldukça karışık grafik desenlerin, istenen yüzeye kolaylık ile aktarılması, kişiye özel desenlerin yapılabilmesi de su transfer baskının en büyük avantajlarından sayılabilmektedir.

İyi bir şekilde uygulanması sonucunda oldukça dayanıklı olması da söz konusu baskı yönteminin artılarındandır. Boyaların ucuz alternatiflerinin mevcut olması gibi birçok avantaja sahip olan su transfer baskı işlemi, günümüzde her geçen gün yaygınlaşan ve sonuçlardan memnun olanların tavsiyeleri ile herkesin yaptırdığı, kusursuz desenlere sahip olan orijinal parçalar sayesinde dikkat çekmektedir. Transfer baskı kağıdı toptan yazarak, hem diğer baskı yöntemleri arasındaki farklara hem de su transfer baskı işlemi ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.