• Mermerciler San.Sit. 1.Cad. Konyalılar İş Merkezi No.1 Kat.3
  • info@erhantransfer.com.tr

Transfer Baskı Malzemeleri

Transfer baskı malzemeleri, günümüzde oldukça yaygınlaşan ve bu sayede sıklıkla kullanılmaya başlayan, transfer baskı yöntemi için gerekli olan her türlü gereci kapsamaktadır. İlgili yazımızda; transfer baskının ne olduğu, nerelerde kullanıldığı, hangi malzemeler gerektiği gibi bilgilerin yanı sıra, söz konusu tekniğin özellikleri ile ilgili bilgilere de erişim sağlayabilirsiniz.

Son yıllarda fazlası ile popüler olan ve günümüzde klasik baskı diye adlandırılan tekniğin yerini alan transfer baskı, sıklıkla kullanılan bir baskı tekniği olarak ifade edilebilmektedir. Transfer baskı, birçok sektörde hemen benimsenerek kullanılmaya başlamış, bu sayede söz konusu teknik yaygınlaşmıştır.

Transfer Baskı Ne Demek 

Transfer baskı; süblimasyon baskı da denilen, istenen görselin istenen yüzeye uygulanması şeklinde özetlenebilen bir teknik olarak ifade edilebilmektedir. Transfer baskı malzemeleri aracılığı ile gerçekleştirilen sürecin, birçok adımı vardır. Bu adımlar, doğru uygulandığı takdirde, işlem oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Süblimasyon baskı olarak adlandırılan teknik; söz konusu görselin, transfer baskı kağıdı yardımı ile alt zemine aktarma işlemi olarak tanımlanabilmektedir. Süblimasyon baskı tekniği, en çok tercih edilen tekniklerden biridir. Bu nedenle kullanım alanı da her geçen gün genişlemektedir.

Transfer Baskı İçin Gerekli Malzemeler 

Transfer baskı için kullanılacak transfer baskı malzemeleri, bütün olarak süblimasyon baskı için özel olarak üretilmiş malzemeler olmalıdır. Süblimasyon baskı işlemi için kullanılması gereken makine, püskürtmeli şeklinde ifade edilen özelliğe sahip olmalıdır. Bunun dışında mürekkebi ve transfer baskı kağıdı gibi malzemeler de söz konusu teknik için gerekli olan malzemeler kapsamında değerlendirilmektedir.

Transfer baskı malzemeleri çerçevesi içerisindeki bir diğer malzeme ise sadece bu tekniğe uygun olan polyester içerikli ürünlerdir. Polyester ve içerikli ürünler, transfer baskıyı diğerlerinden ayıran yöntemlerden biri olarak ifade edilebilmektedir. Ayrıca, gerek duyuluyor ise baskı aparatları da, transfer baskı işlemi için edinilmesi gereken transfer baskı malzemesi arasında sayılabilmektedir. Transfer baskı işleminin ne şekilde gerçekleştiği ve cihazın nasıl olması gerektiği ile ilgili bilgilere, yazımızda ulaşabilirsiniz.

Transfer Baskı Ne Şekilde Yapılır 

Süblimasyon; maddenin katı halden direkt gaz haline geçmesi şeklinde açıklanabilmektedir. Sublimasyon yani transfer baskı yapmak için süblimasyona uygun bir yazıcıya ihtiyaç vardır. Püskürtme özelliğine sahip yazıcı ve buna uygun mürekkep ile birlikte, transfer baskının yapılacağı yüzeye göre değişkenlik gösteren transfer kağıdı seçilerek işleme başlanmaktadır. Transfer baskı malzemeleri, bu anlamda doğru seçmeyi gerektirmektedir.

Bilgisayar yardımı ile hazırlanan görselin, transfer baskıya uygun yazıcıya gönderilmesi sonucunda transfer baskı yazıcısı, püskürtme özelliği sayesinde mürekkebi, seçilen transfer baskı kağıdına aktarılması işlemi, izlenecek yolda yapılacak adımlardır. Daha sonra aktarım yapılacak ürünün özelliklerine göre sıcaklık ve basınç ayarlanır ve söz konusu ürün bu şekilde makineye yerleştirilir. Transfer baskı işlemi, bu adımlar izlenerek gerçekleştirilmektedir. Özetle; sublimasyon baskı tekniği bilgisayardaki bir görsel ya da çizimi, kolaylıkla çıktı alarak, istenen yüzeye aktarılmasını sağlamaktadır. Böylece, transfer baskı nedir ve ne işe yarar gibi sorular cevap bulmuş olmaktadır.

Transfer Baskı Fiyatları 

Transfer baskı ile ilgili araştırma yaparken; nasıl yapıldığı ve nerelerde kullanıldığı gibi başlıklar dikkatimizi çekmektedir. Bunların yanında, transfer baskı fiyatları da karar sürecini oldukça etkileyen unsurlar arasında sayılabilmektedir.

Transfer baskı malzemeleri ve transfer baskı fiyatları gibi ifadeler, aramalarda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Fiyatlar; seçilen ürüne, kullanılan malzemeye ve diğer detaylara göre farklılık göstermek ile birlikte, uygun olduğu söylenebilmektedir. Bu aşamada, araştırmanızı şekillendirirken yapacağınız planlama, size oldukça fayda sağlayacaktır. Transfer baskı yapan yerler ile görüşerek fiyat konusunda aydınlanacağınız gibi, aramanız sonucunda listelenen ögeler arasından da fiyatlar alarak, karşılaştırmalar yapabilirsiniz.

Transfer Baskı Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır

Transfer baskı tekniği; oldukça fazla alanda kullanılmakta ve hala fazlası ile yaygınlaşmaya devam etmektedir. Transfer baskı malzemeleri kullanılarak gerçekleştirilen teknik, hemen her sektörde karşımıza çıkmaktadır. Reklamcılık ve tekstil alanlarında sıklıkla kullanılan transfer baskı; hediyelik eşya sektöründe de hatırı sayılır bir ölçüde kullanılmaktadır. Cam, metal, kumaş gibi birçok yüzeyde kullanılabilen transfer baskı tekniği; ahşap zemin üzerine de harika sonuçlar çıkarmaktadır. Bunun için ahşap malzemeye özgü ahşap transfer baskı malzemeleri kullanılmaktadır. Aynı şekilde diğer ürün cinsleri için de ayrı ve ona uygun malzemeler kullanılarak, iyi sonuçlar alınmaktadır.

Transfer baskının kullanıldığı alanların fazla oluşu, söz konusu tekniğin gelişerek ilerlemesine katkı sağlamaktadır. Gereçleri doğru şekilde kullanarak işlemi gerçekleştirmek, deneyim gerektirmektedir. Örneğin; daldırma yöntemi olarak da bilinen sulu transfer tekniği için sulu transfer baskı malzemeleri doğru adımlar ile kullanılmalıdır.

Transfer Kağıdı Ne İşe Yarar 

Transfer baskı kağıdı, balmumu ve pigmentler ile kaplı çok ince bir kağıt olarak ifade edilebilmektedir. Transfer baskı malzemeleri kapsamında en önemli malzemelerden biri olan transfer baskı kağıdı, seçilen görselin, istenen yüzeye uygulanması aşamasında büyük bir rol oynamaktadır.

Transfer baskı kağıdı toptan olarak da alım yapabilirsiniz. Transfer kâğıdı, oldukça özel bir kâğıt olması ile birlikte birçok çeşidi de bulunmaktadır. Aktarım yapılacak ürün malzemesine göre transfer baskı kağıdı malzemeleri seçilmektedir. 

Transfer Baskı Yapılacak Makine Nasıl Olmalıdır

Transfer baskı yapmak için değindiğimiz gibi, püskürtme özelliğine sahip bir yazıcı gereklidir. Buna ek olarak; transfer baskı presi, baskı aparatları gibi malzemeler de edinilecek gereçler kapsamında değerlendirilmelidir. Ürüne göre kullanılacak gereçler de değişiklik göstermektedir.

Süblimasyon baskı için kullanılacak yazıcı boyasının sublimasyona uygun mürekkep özelliğine sahip olması gerekmektedir. Aynı zamanda, aktarım yapılacak kağıtlar da süblimasyon kağıdı şeklinde mevcut olan özel kağıtlardan olmalıdır. Kullanılacak transfer baskı malzemeleri, bu noktada da deneyim gerektirmektedir. Transfer baskı yapılacak yazıcı cihazı; a3 süblimasyon, masaüstü a4 ve 3d süblimasyon yazıcı şeklinde seçeneklere sahiptir. Bunun dışında transfer baskı presi cihazı fiyatları araştırırken karşılaşacağınız transfer baskı presi ikinci el ifadesi de, söz konusu cihazlara ikinci el olarak ulaşmanızı sağlamaktadır.

Transfer Baskı İle Dijital Baskı Arasındaki Farklar

Transfer baskı ile klasik dijital baskı arasındaki en büyük farklardan biri, transfer baskı tekniğinde ısı kullanılmasıdır. Ürün cinsine göre değişmek ile birlikte, aktarım için 200 derece ısı uygulanmaktadır. Doğa ile dost tekniklerden biridir. Örneğin; su transfer baskı malzemeleri, su kullanılan ve çevreye zarar vermeyen içeriklere sahiptir.

Transfer baskı, polyester kullanmaktadır. Bunun dışında birçok yüzeye kolaylıkla uygulanabilmektedir. Transfer baskı malzemeleri yazarak, daha detaylı bilgilere erişebilirsiniz.